Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Prezentujemy tekst z archiwum z numeru 971/1963 r.
2017-12-08 00:00:00
archiwum

O zegarkach

Zegar, Benjamin Bagnall, 1725–1740 r. / The Metropolitan Museum of Art
O zegarkach

TIK. Kto wynalazł zegarek? Legenda mówi, że ślusarz.

TAK. Norymberski rzemieślnik Peter Henlein, około 1500 r.

TIK. Początkowo noszono je zawieszone na szyi.

TAK. Wkrótce potem eleganckie damy uznały, że szykowniej nosić zegarek na pasku u sukni, kawalerowie zaś – że w rękojeści szpad i sztyletów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

TIK. W purytańskich czasach zegarek poszedł do kieszeni. Noś swoją uczoność – radził lord Chesterfield – jak swój zegarek w kieszeni. Nie zaskakuj nią tylko dla pokazania, że ją posiadasz.

TAK. Ale wkrótce zegarek znów wyszedł na światło dzienne. Do pierwszej wojny światowej zegarek kieszonkowy był specjalnością męską. Kobiety nosiły go w broszkach, a dopiero na krótko przed końcem XIX w. – na ręce. Za kobietami w latach 20.­naszej epoki poszli mężczyźni, zakładając paseczek z zegarkiem na rękę.

TIK. Za pionierkę zegarka ręcznego należałoby uważać Elżbietę I, która w swojej kolekcji miała taki zegarek na bransoletce.

TAK. Zegarek na bransoletce nosiła małżonka Napoleona I, cesarzowa Józefina.

TIK. Ale w powszechniejsze użycie zegarki na bransoletkach weszły dopiero po 1903 r.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!