Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jeśli zastanawiasz się, o jaki sport ekstremalny może chodzić, podpowiemy: co robisz, czytając ...
2016-12-19 00:00:00

Najniebezpieczniejsza czynność

Najniebezpieczniejsza czynność

Jeśli zastanawiasz się, o jaki sport ekstremalny może chodzić, podpowiemy: co robisz, czytając ten tekst?

Jasne, skok ze spadochronem z 40 000. km czy zejście na wstrzymanym oddechu 200 m pod wodę to spore ryzyko. Ale jak często podejmujesz takie próby? Tymczasem każdego dnia coraz więcej osób spędza nawet od ośmiu do dziesięciu godzin na siedząco. Rekordziści przerywają siedzenie niemal tylko po to, by położyć się spać (choć są twardziele, którzy zasypiają w pozycji półsiedzącej, przy laptopie lub smartfonie). Tylko przed telewizorem przeciętny Polak siedzi cztery godziny dziennie. A praca? A dojazd do niej i z powrotem? Tymczasem ludzkie ciało jest przystosowane do poruszania się, nie do siedzenia. Mamy ponad 200 stawów i około 700 mięśni szkieletowych, dzięki którym możemy chodzić, biegać i tańczyć.

Ale skoro już tak sobie siedzimy, to sprawdźmy, jaki wpływ na nasze zdrowie ma spędzanie w tej pozycji około ośmiu godzin dziennie. Oczywiście im więcej siedzimy, tym skutki mogą być poważniejsze. Gotowi? Ciśnienie zaraz się wam podniesie.

1 Rośnie ryzyko chorób układu krążenia, zawału i nadciśnienia. Już po sześciu godzinach siedzenia gorzej działają naczynia krwionośne w dolnych kończynach.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

2 Zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory. U osób w wieku 50 –71 lat, spędzających np. przed telewizorem co najmniej siedem godzin dziennie, jest ono aż o 22% wyższe niż u ludzi, którzy poświęcają na to najwyżej godzinę.

3 Wzrasta niebezpieczeństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Po siedzeniu od dwóch do siedmiu godzin podnosi się poziom cukru we krwi – twierdzą naukowcy z Ośrodka Badawczego Wschodniego Ontario. 

4 Długie codzienne siedzenie sprawia, że w organizmie podnosi się poziom trójglicerydów, a obniża stężenie dobrego cholesterolu. Ponadto rośnie ryzyko otyłości, także u dzieci i seniorów.

5 Osoby, które siedzą przed telewizorem przez ponad dwie godziny dziennie, są podatniejsze na depresję. Psycholog Amy Cuddy wykazała z kolei, że im dłużej garbimy się nad smartfonem, tym bardziej jesteśmy narażeni na stres i tym mniej pewni siebie się czujemy. Kiedy siedzimy, zwykle przygarbieni, nacisk na płuca sprawia, że oddychamy coraz płycej i coraz mniej tlenu dociera do mózgu. Niedotlenienie mózgu wiąże się m.in. z pogorszeniem się nastroju i spadkiem koncentracji.

6 80% osób po 18. roku życia skarży się od czasu do czasu na bóle kręgosłupa. Jeśli siedzimy, nie opierając się, zgięci w pałąk, na lędźwiową część kręgosłupa jest wywierany nacisk około 175 kg.

7 Słabną mięśnie, szczególnie pleców, pośladków i brzucha.

8 Rośnie ryzyko zachorowania na osteoporozę.

9 Wielogodzinne siedzenie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 24–49%. Z drugiej strony, zastąpienie godziny siedzenia nie bardzo wyczerpującą aktywnością, np. spacerem czy pracą w ogrodzie, redukuje je o 30%.

10 Na koniec wiadomość dla tych, którzy już się prawie zerwali, by biec na siłownię: naukowcy z Kopenhagi w „Journal of the American College of Cardiology” przestrzegają, że nie każdy wysiłek fizyczny bywa dobry dla zdrowia, zwłaszcza jeśli jest bardzo intensywny. Przyglądając się kolejom żywota biegaczy, zauważyli, że ci, którzy biegają najszybciej i najwięcej (ponad cztery godziny w tygodniu, z prędkością powyżej 10 km/h), przeciętnie wcale nie żyją dłużej niż ludzie stroniący od sportu. Warto zachować umiar. Przede wszystkim w siedzeniu, ale nie tylko.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!