Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Narciarzom – tym zapalonym i tym bardziej kawiarnianym – życzymy udanego sezonu, a czytelnikom ...
2018-01-04 07:00:00
kultura fizyczna

Na nartach przez wieki

źródło: NAC
Na nartach przez wieki
Na nartach przez wieki

Narty są znane ludzkości od tysięcy lat. Na początku używane jako ułatwienie poruszania się po powierzchni śniegu, jako sport przypominający ten dzisiejszy popularne stały się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Narciarzom – tym zapalonym i tym bardziej kawiarnianym – życzymy udanego sezonu, a czytelnikom podsuwamy kilka ciekawostek związanych z historią tego pięknego sportu. 

1. Angielskie słowo oznaczające narty – „ski” – pochodzi od norweskiego „skíð”. Tak w Norwegii mówiono na rozcięty na pół kawałek drzewa.

2. Choć najnowsze źródła podają, że narty pochodzą z Azji Środkowej, to najstarsze naskalne rysunki przedstawiające naszych przodków jeżdżących na przyczepionych do nóg płozach pochodzą z Rodoy w Norwegii i liczą sobie ponad 4500 lat. 

3. W Polsce słowo „narty” w znaczeniu drewnianych łyżw służących do poruszania się po śniegu raz pierwszy pojawiło się w Dyaryuszu Wacława Dyamentowskiego (1606 r.): „Dnia jednego z obozu naszych magnatów przeciwko wycieczce obrońców Moskwy wypadło (..) kilkaset człeka na nartach”.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

4. Pierwsze zawody w biegu zjazdowym rozegrano w Szwecji w 1879 r.

źródło: NAC
źródło: NAC

5. Narciarstwo alpejskie na Igrzyska Olimpijskich zadebiutowało zimą 1936 r. Niemiec Franz Pfnur został wtedy pierwszym sportowcem, który zdobył złoty medal olimpijski w tej dyscyplinie sportowej.

6. Oficjalnym świętem patronem narciarzy jest święty Bernard z Montjoux. Beatyfikowany w 1923 r., przez Piusa XI spędził ponad 40 lat jako misjonarz w Alpach był blisko związany ze środowiskiem górskim i narciarskim. Znane jako symbol ratowników górskich psy, bernardyny, swoją nazwę także zawdzięczają alpejskiemu świętemu.

7. Dla wielu narciarzy, zwłaszcza tych kochających świeży śnieg, poza trasami najważniejszym bóstwem jest nordycki bóg zimy, Ullr. Odpowiednia ofiara dla Ullra może przyczynić się do obfitych opadów w górach.

8. Narciarstwo to jeden z najszybszych sportów nie związanych z motoryzacją. Niektórzy zawodnicy potrafią rozpędzić się na nartach do prędkości 260 km/h. Do bicia rekordów prędkości potrzebne są specjalnie przygotowane stoki, aerodynamiczny kask i kombinezon oraz niezawodne narty w doskonałym stanie technicznym.

9.  Najszybszym Polakiem na nartach jest Jędrzej Dobrowolski, który 26 marca 2016 r. podczas zawodów Speed Masters we francuskim Vars ustanowił aktualny rekord Polski w narciarstwie szybkim uzyskując prędkość 244,233 km/h. 

źródło: NAC
źródło: NAC

10. Astronauta Harrison Schmitt twierdzi, że poruszanie się po powierzchni księżyca bardzo przypomina narciarstwo biegowe i że ten sport jest najlepszym treningiem przygotowującym do znalezienia się w warunkach, gdzie siła grawitacji jest 6 razy mniejsza niż na Ziemi. 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!