Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Do kontemplacji i refleksji z lekkością i poczuciem humoru zaprasza
2020-03-20 10:00:00
Dla głowy i ciała

Medytacje na wiosnę 2020

„Radości wiosny”, ok. 1890-1900, René Lelong
Medytacje na wiosnę 2020
Medytacje na wiosnę 2020

Jak zwykle pamiętaj o tym, żeby podchodzić do tych kontemplacji i refleksji z lekkością i poczuciem humoru. Bez potrzeby forsowania czegokolwiek, bez analizy, raczej swobodnie puszczając myślenie i czucie. To wszystko jest poważne, ale zarazem niezbyt poważne – jak życie. Pamiętaj o tym, że każde ćwiczenie ma być formą życzliwości, możliwością zatrzymania się i wglądu, który pozwoli ci lepiej poczuć siebie, swoje ciało i emocje, doświadczyć ludzi wokół i tego, co jest dla ciebie ważne. Wiąże się to z możliwością regeneracji, ze świeżością i otwartością.

Czyta się 3 minuty

Akceptacja siebie,innych i świata

Przez chwilę skup się na słowie „akceptacja” – na dźwięku, a następnie na znaczeniu. Na odczuciach, skojarzeniach, obrazach, a może nawet kolorach i smakach tego słowa, jednak bez potrzeby analizy, jedynie pozwalając sobie zobaczyć, co przychodzi, gdy powracasz do tego właśnie słowa. Może poczucie bezpieczeństwa, wolności, przestrzenności, może coś jeszcze innego.

Następnie pomyśl o akceptacji wobec siebie samego, o tym, jak by to było być w pełni przez jakieś osoby, istoty czy miejsca przyjętym. Bez potrzeby bycia idealnym, zawsze wiedzącym, silnym i uważnym. Przyjętym ze wszystkim, co robiłeś, mądrze lub głupio, współczująco, czule lub okrutnie, złośliwie. Ze wszystkimi twoimi tendencjami, z całą twoją urodą wewnętrzną i zewnętrzną. I może nawet to miejsce lub ta osoba, istota, która cię przyjmuje, cieszy się z twojej obecności i życzy ci bezpieczeństwa, zdrowia, zadowolenia, wolności od trudów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Możesz również pomyśleć o akceptacji wobec innych, niezależnie od twoich preferencji: lubienia, nielubienia, obojętności wobec danej osoby czy osób. Pomyśl o tym, jak by to było akceptować innych, niezależnie od tego, co zrobili i robią. Nie oznacza to jednak wcale obojętności, relatywizmu czy ignorancji. I możesz tej osobie/osobom życzyć bezpieczeństwa, zdrowia, zadowolenia, wolności od trudów.

W następnym kroku pomyśl, jak by to było otworzyć się na inne jeszcze osoby, może nawet miejsca. Co by to otwarcie dla ciebie znaczyło? Co by zmieniało w twoim byciu z tymi osobami i w tych miejscach?

Kontemplacja radościi entuzjazmu

Przypomnij sobie, jak to jest się cieszyć, doświadczać entuzjazmu, energii, jak to jest wstać rano z takim właśnie poczuciem. Pomyśl, w jakim miejscu, przy jakiej aktywności, w obecności jakiej osoby lub osób i w jaki sposób doświadczasz tej radości.

Pomyśl także o tym, co ci to doświadczenie daje, w czym cię motywuje, do czego prowadzi. Może poczucie radości i entuzjazmu wiąże się jeszcze z innymi emocjami, myślami, doznaniami: poczuciem sensu, kierunku, siły. Jaki wtedy jesteś? Na czym się skupiasz? Jak to zmienia twoje zachowanie, nastawienie wobec siebie i innych?

Kontemplacja kwiatów

Pomyśl o ogrodzie, w którym znajdują się różne kwiaty, możesz też przejść się do takiego miejsca. Patrząc lub wyobrażając sobie kwiaty, kontempluj ich kolory, kształty, może nawet zapach, obfitość, różnorodność. Pozwól sobie w pełni doświadczyć kwiatów poprzez wszystkie zmysły, puszczając choćby trochę swoje myślenie, może również mając poczucie, że te doznania w pełni cię przenikają, całe twoje ciało.

Pomyśl także o tym, z czym kojarzą ci się poszczególne kwiaty, z jakimi właściwościami: może z cierpliwością, łagodnością, czułością, radością, miłością, lekkością, świeżością, przyjemnością, życzliwością, wdzięcznością, pamięcią, intymnością, pasją, delikatnością, pewnością. I również w przypadku tych jakości pozwól sobie je poczuć, choćby było to wciąż jeszcze bardzo subtelnym poczuciem. Chwilę pozostań w kontemplacji i powracaj do niej, kiedy tylko będziesz znowu jej potrzebować.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!