pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Do kontemplacji i refleksji z lekkością i poczuciem humoru zaprasza
2020-03-20 10:00:00
Dla głowy i ciała

Medytacje na wiosnę

„Radości wiosny”, ok. 1890-1900, René Lelong
Medytacje na wiosnę
Medytacje na wiosnę

Jak zwykle pamiętaj o tym, żeby podchodzić do tych kontemplacji i refleksji z lekkością i poczuciem humoru. Bez potrzeby forsowania czegokolwiek, bez analizy, raczej swobodnie puszczając myślenie i czucie. To wszystko jest poważne, ale zarazem niezbyt poważne – jak życie. Pamiętaj o tym, że każde ćwiczenie ma być formą życzliwości, możliwością zatrzymania się i wglądu, który pozwoli ci lepiej poczuć siebie, swoje ciało i emocje, doświadczyć ludzi wokół i tego, co jest dla ciebie ważne. Wiąże się to z możliwością regeneracji, ze świeżością i otwartością.

Czyta się 3 minuty

Akceptacja siebie,innych i świata

Przez chwilę skup się na słowie „akceptacja” – na dźwięku, a następnie na znaczeniu. Na odczuciach, skojarzeniach, obrazach, a może nawet kolorach i smakach tego słowa, jednak bez potrzeby analizy, jedynie pozwalając sobie zobaczyć, co przychodzi, gdy powracasz do tego właśnie słowa. Może poczucie bezpieczeństwa, wolności, przestrzenności, może coś jeszcze innego.

Następnie pomyśl o akceptacji wobec siebie samego, o tym, jak by to było być w pełni przez jakieś osoby, istoty czy miejsca przyjętym. Bez potrzeby bycia idealnym, zawsze wiedzącym, silnym i uważnym. Przyjętym ze wszystkim, co robiłeś, mądrze lub głupio, współczująco, czule lub okrutnie, złośliwie. Ze wszystkimi twoimi tendencjami, z całą twoją urodą wewnętrzną i zewnętrzną. I może nawet to miejsce lub ta osoba, istota, która cię przyjmuje, cieszy się z twojej obecności i życzy ci bezpieczeństwa, zdrowia, zadowolenia, wolności od trudów.

Możesz również pomyśleć o akceptacji wobec innych, niezależnie od twoich preferencji: lubienia, nielubienia, obojętności wobec danej osoby czy osób. Pomyśl o tym, jak by to było akceptować innych, niezależnie od tego, co zrobili i robią. Nie oznacza to jednak wcale obojętności, relatywizmu czy ignorancji. I możesz tej osobie/osobom życzyć bezpieczeństwa, zdrowia, zadowolenia, wolności od trudów.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!