Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Pozwól sobie na chwilę relaksu i kontemplacji. Zaprasza
2019-09-13 10:00:00
Dla głowy i ciała
Medytacje jesienne

Pozwól sobie na chwilę refleksji i kontemplacji, bez forsowania czegokolwiek. Po prostu zauważ, co się pojawia i na co te rozważania cię otwierają, co ci pokazują.

Czyta się 3 minuty

Krótka refleksja nad ruchem

W trakcie codziennego przemieszczania się – do pracy, po pracy, do sklepu, po biurze itd. – zauważ, w jakim tempie się poruszasz. Jak to tempo na ciebie wpływa? Na ciało, emocje, nastawienie, postrzeganie tego, co wokół, odnoszenie się do innych? Zobacz, jakie ruchy wykonujesz. Jak się z tym czujesz? Możesz nawet pomyśleć, co twój ruch wyraża.

Stabilność i przestrzenność

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Poczuj, jak jesteś ugruntowany: może podejmując stopami podłoże, może dotykając jakiejś powierzchni. Stopniowo przenieś uwagę na poczucie fizycznej stabilności. I na swój naturalny oddech.

Następnie poczuj powietrze i przestrzeń wokół swojego ciała. Zwróć uwagę, jak ciało jest stabilne, a zarazem jak powoli się rozluźnia i rozszerza.

Kontemplacja migracji zewnętrznej i wewnętrznej

Pomyśl o tym, jak przemieszczasz się do nowego, obcego ci miejsca, może nawet do obcego kraju, gdzie ludzie mówią w innych językach, a słowa – choćby przetłumaczone ­– znaczą coś innego niż w znanym ci języku. Gdzie architektura różni się od tej, którą kojarzysz, gdzie inny jest zapach w powietrzu, gdzie niebo wydaje się inne i nawet woda nie smakuje tak samo i jest odmienna w dotyku.

Pomyśl o tej obcości, o wzajemnym niezrozumieniu, może nawet o braku wspólnego punktu odniesienia. Pobądź z tymi uczuciami i refleksjami, zauważając jednocześnie, jak to jest odejść od tego, co znane. Co daje ta inność? Co ci pokazuje? Jak to jest być w nowym miejscu? Jaki jest twój związek z tym nowym miejscem i z miejscem, z którego przybyłeś? Jak zmiana wpływa na to, jaki jesteś, na twoje relacje, na postrzeganie siebie i świata?

Kontemplacja drogi życia

Na tyle, na ile możesz i jest to dla ciebie akceptowalne, wróć do najwcześniejszego wspomnienia z dzieciństwa. Możesz pomyśleć o jakimś swoim zdjęciu. O tym, jaki wtedy byłeś: jak wyglądałeś, jak się zachowywałeś, jak postrzegałeś świat. Co było dla ciebie ważne? Kto był dla ciebie ważny?

Pamiętaj, aby nie zagłębiać się w trudności ani w ból, jeśli ci się przypomną, ale żeby skupić się na refleksji dotyczącej po prostu tego, jaki byłeś przed laty i jak to ma się do tego, jaki jesteś teraz.

Stopniowo myśl o kolejnych latach swojego życia – wyobrażając sobie siebie, swój wyraz twarzy, ruchy, zachowania, opinie, upodobania, wartości – aż do dzisiaj. Następnie pomyśl o tym, co będzie za rok, dwa, za 20 lat. Jak będziesz wtedy wyglądać? Jak twoje ciało będzie się starzeć? Jak będzie pracował twój umysł? Co będzie ważne w miarę starzenia się? Jakie osoby, miejsca? Jakie twoje cechy i aktywności?

Na koniec pomyśl, jak dochodzisz do chwili śmierci. Do tych ostatnich tygodni, dni, godzin. Co z tej perspektywy jest dla ciebie ważne?

Mądrość drzew

Wyobraź sobie, że udajesz się do lasu lub po prostu tam pojedź. Do lasu, gdzie widzisz różne odcienie zieleni, słyszysz rozmaite dźwięki natury. Wchodząc coraz bardziej w głąb, skup się na drzewach, zauważając różne ich gatunki, wiek, od tych najmłodszych, najmniejszych po te najstarsze. Pomyśl o tych wszystkich latach, przez które pewne z nich tu żyły. Może są starsze od ciebie, od twoich rodziców, a nawet dziadków czy pradziadków. Pomyśl o etapach rozwoju, przez które przechodziły. O tym, jak są ze sobą połączone podziemnym systemem więzi. O tym, jak są wytrwałe. Pomyśl o ich mądrości, związanej z umiejętnością przetrwania i bycia ze wszystkim, co wokół. A następnie pomyśl, że ta mądrość z tobą i w tobie zostaje.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!