Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Poczuj swoją wolność decydowania albo pomóż sobie odpuścić trudne emocje.
2021-09-17 09:00:00
zdrowe życie

Medytacje – 4/2021

ilustracja: Karyna Piwowarska
Medytacje – 4/2021
Medytacje – 4/2021
Czyta się 3 minuty

Przypływ i odpływ

1. Usiądź w pozycji, która kojarzy ci się z godnością.

2. Przywołaj w wyobraźni widok wody. To może być ocean, jezioro, rzeka, wodospad, a nawet deszcz.

3. Skup się na swoim oddechu, ciągle myśląc o wodzie. Wyobraź sobie, że każdy wdech to przypływ, a każdy wydech to odpływ. Fale oceanu będą najlepsze, ale jeśli wyobrażasz sobie inną wodę, spróbuj również zobaczyć z wdechem i wydechem przypływ i odpływ.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

4. Wdech – przypływ. Wydech – odpływ.

5. Zostań z tym wyobrażeniem, najlepiej kilka lub kilkanaście minut.

6. Każda chwila przychodzi i odchodzi – tak jak przypływ i odpływ, tak jak wdech i wydech.

7. Możesz zakończyć na tym ćwiczenie lub je pogłębić. By podjąć kolejny krok, wyobraź sobie lub przypomnij sytuację, w której mierzysz się z trudnymi emocjami. Następnie zauważ swój oddech. Pamiętaj, że wszystko przemija i nic nie jest statyczne. Zawsze jest przypływ i odpływ. Zrób wdech i wydech. Skoncentruj się na wyobrażeniu wody. Pozwól sobie poczuć, że wszystko jest procesem i wszystko przemija, nawet najtrudniejsze chwile. Wdech – wydech, przypływ – odpływ.

8. Możesz pozostać w tym stanie, dopóki nie zauważysz, jak w tej trudnej sytuacji zmieniają się – choćby odrobinę – twoje emocje.

Twoja wartość

1. Zatrzymaj się i usiądź na chwilę.

2. Zwróć uwagę na swój oddech, niech pozostanie naturalny, ale świadomy. Kiedy bierzesz wdech, pomyśl: wdech, a kiedy robisz wydech, pomyśl: wydech.

3. Teraz zastanów się chwilę nad tym, w jakim obszarze życia czujesz się niedoceniana/niedoceniany. Wybierz jedną rzecz. Postaraj się być możliwie precyzyjna/precyzyjny, np. czuję się niedoceniana/niedoceniany w pracy – zwłaszcza kiedy dużo rozmawiam z ludźmi i poprawiam tym relacje w firmie, a pozostaje to niezauważone; czuję się niedoceniana/niedoceniany przez moich bliskich, chociaż dbam o nich, gotuję, opiekuję się dziećmi; czuję, że nie jest doceniany mój wkład w utrzymywanie rodziny. Pozwól sobie przez moment poczuć, co powoduje w tobie brak docenienia.

4. Teraz przypomnij sobie, czy kiedykolwiek w życiu w tym wybranym obszarze czułaś/czułeś się doceniona/doceniony, zauważona/zauważony? Jeśli tak, przypomnij sobie i swojemu ciału, jakie to było doświadczenie. Jeśli nie, wyobraź sobie, że ktoś cię pochwalił, obdarzył komplementem – szczerze i mądrze. Jak byś się czuła/czuł w takiej sytuacji? Jak zareagowałoby twoje ciało?

5. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby życie z poczuciem bycia docenioną/docenionym. Jeśli nie ma w twoim otoczeniu wielu osób, które cię doceniają, pamiętaj, że kiedy tylko tego potrzebujesz, możesz sama/sam doceniać się za to, co robisz i kim jesteś.

Wolność decydowania

1. Nasze życie składa się z nieustannego podejmowania decyzji, tych naprawdę małych, jak „co dziś zjem” lub „co założę na wieczór w teatrze” oraz tych większych, np. „czy sformalizować związek” albo „czy poddać się ryzykownej operacji”. Zanim podejmiesz jakąś decyzję, znajdź moment na wsłuchanie się w swoje ciało.

2. Usiądź, wyprostuj plecy, odetchnij kilka razy, osadź się w tu i teraz. Na moment zapomnij o przeszłości i przyszłości.

3. Przed podjęciem jakiej decyzji stoisz? Jakiego wyboru musisz dokonać?

4. Wybierz jedną z opcji i zwróć uwagę na to, co teraz czujesz. Skup się na ciele. Jak zareagowało na ten wybór? Czy się spięło? Czy jest rozluźnione? Może na twojej twarzy pojawił się uśmiech? A może poczułaś/poczułeś ciężar? Rozpoznaj i nazwij to, co dzieje się z twoim ciałem.

5. Następnie wyobraź sobie, że dokonujesz innego wyboru. Raz jeszcze poczuj swoje ciało. Zadaj sobie pytania wymienione w poprzednim punkcie. Zauważ, jak czujesz się z tą decyzją.

6. To nie wszystko. Pomyśl o trzecim rozwiązaniu. Wyjdź poza schemat czarnego i białego, dobrego i złego, poza „tak” albo „nie”. Dokonaj w wyobraźni wyboru alternatywnej opcji i zauważ, jak byś się z nią czuła/czuł. Pamiętaj, że zawsze masz wybór. Dostrzegaj więcej możliwości. Korzystaj z wolnej woli.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!