Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Skupienie na oddechu nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem, które pozwala wrócić do chwili ...
2016-12-19 00:00:00
Dla głowy i ciała

Medytacja oddechu

“Prasujące kobiety” (fragment), 1884 – 1886, Edgar Degas
Medytacja oddechu
Medytacja oddechu
Czyta się 2 minuty

Możesz usiąść na krześle (albo na poduszce do medytacji). Jeżeli siedzisz na krześle, nie opieraj się, pod stopami poczuj podłogę. Jeżeli siedzisz na poduszce, możesz skrzyżować nogi (nie musi to być pozycja lotosu, półlotosu ani nic równie wymyślnego). Twoja postawa ma być godna, a zarazem wygodna. Plecy powinny być wyprostowane, ale ani nazbyt napięte, ani nazbyt rozluźnione. Dłonie swobodnie spoczywają na kolanach. Broda znajduje się na linii poziomej. Oczy powinny być otwarte albo na wpół otwarte. Nie koncentrujesz na niczym wzroku, jedynie swobodnie patrzysz.

Skup się na oddechu. Cokolwiek się pojawia – myśli, uczucia/emocje, doznania w ciele, zewnętrzne bodźce (dźwięki, obrazy) – powracaj do swojego naturalnego oddechu. Nic z nim nie rób, nie modyfikuj go w żaden sposób. Pozwól mu być takim, jaki jest. Po prostu podążaj za swoim naturalnym oddechem. Niech sprowadza cię do chwili teraźniejszej, do tego miejsca, twojego ciała, do siebie samego. Jeżeli zbyt wiele myśli się pojawia, zbyt wiele bodźców cię rozprasza, możesz liczyć swoje oddechy, np. wdech, wydech – raz, wdech, wydech – dwa...

Kiedy pierwszy raz medytujesz, może się zdarzyć, że wcale nie poczujesz uspokojenia, zrównoważenia. Wręcz przeciwnie – możesz poczuć się jeszcze bardziej zaniepokojony, zobaczyć, jak wiele masz myśli. Jest to zupełnie naturalne. Po prostu zauważaj swoje myśli, doznania i bez oceniania (siebie, tych myśli), bez odpychania niczego, bez walki z tym ani też lgnięcia ku temu, powracaj łagodnie do obiektu twojej uwagi, czyli do oddechu. Umysł wielokrotnie będzie nam fundował wycieczki w sferę martwienia się, analizowania, myślenia o tym, co było czy co może się zdarzyć. Za każdym razem po prostu wracaj do oddechu. Skupienie na oddechu nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem, które pozwala wrócić do chwili teraźniejszej, do siebie. Korzystamy z niego, bo zawsze jest obecny, z nami. Od chwili narodzin do momentu śmierci.

Możesz w ten sposób praktykować przez 10 min, a z czasem coraz dłużej (20, 30, 40 min).
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!