Citius, Altius, Fortius czyli „szybciej, wyżej, mocniej” to motto, które przyświeca większości dyscyplin sportowych. Historia zapisywania najlepszych wyników jest tak stara jak samo uprawianie sportu. A ponieważ ciężko nadążyć za sportowcami, których wyczyny sprawiają, że wciąż pytamy jaka właściwie jest granica ludzkich możliwości, przypomnimy kilka (jeszcze) aktualnych wyników, które (dziś) wydają się nie do pobicia.
Trójskok
Dyscyplina ta pochodzi jeszcze z czasów starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Dziś rekord świata w trójskoku kobiet na stadionie wynosi 15,50 m i należy do Inesy Kraweć, choć jest to kwestia nieco sporna. W 2004 r. Tatjana Lebiedewa, podczas zawodów w greckim Iraklionie ustanowiła życiowy (i w pewnym sensie również światowy) rekord, który liczył 15,64 cm. Zawodniczka odbiła się jednak 30 cm przed belką, co skróciło jej oficjalny wynik o tę długość.
Badminton
Z ostatniej chwili!
U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?
Badminton uchodzi za najszybszą dyscyplinę sportu na świecie. Potwierdził to Malezyjczyk Tan Boon Heong, który potrafi lotce nadać prędkość 493 km/h. Ten wynik jest lepszy od poprzedniego o całe 72 km/h i wpisał dwukrotnego medalistę mistrzostw świata w grze podwójnej do księgi Rekordów Guinnessa.
Piłka nożna
Ronny Heberson Furtado de Araújo – znany jako Ronny – to brazylijski piłkarz grający na pozycji lewego obrońcy w niemieckiej drużynie Herthcie Berlin. Jest specjalistą od rzutów wolnych i mocnego uderzenia lewą nogą. Potrafi kopnąć piłkę z taką siłą, że osiąga ona prędkość prawie 211 km/h.
Kite surfing
26 września 2017 r. Polak, Victor Borsuk postanowił pobić rekord wysokości lotu na latawcu przeznaczonym do uprawiania kitesurfingu. Jako napęd chciał wykorzystać jadące po plaży auto – z jego pomocą planował wzbić się na wysokość 40-50 m, osiągnął jednak… rekordowe 68 metrów! Jest to osiągnięcie wyjątkowe o tyle, że podobne próby wzbicia się na duże wysokości z wykorzystaniem sprzętu do kitesurfingu, dotychczas odbywały się jedynie z wykorzystaniem motorówek.
Piłka ręczna
Piłka ręczna (zwana w Polsce szczypiorniakiem) to sport bardzo dynamiczny i kontaktowy. Akcje rozgrywane są błyskawicznie, a piłka potrafi lecieć do bramki z prędkością 120 km/h. Rekordzistą prędkości rzutu jest Polak, wielokrotny kapitan reprezentacji w piłce ręcznej Karol Bielecki.
Rzut dyskiem
93 lata temu, 10 maja 1925 r., w warszawskim Parku Sobieskiego (dziś: Agrykola) padł pierwszy lekkoatletyczny rekord świata ustanowiony przez Polkę. Halina Konopacka rzuciła wtedy dyskiem na odległość 31,23 m.
Aktualny rekord świata w tej dyscyplinie, zdobyty w 1988 r. przez reprezentantkę NRD Gabriele Reinsch, to 76,80 m. Wynik ten pochodzi z czasów „zimnej wojny” i, podobnie jak inne wyniki sportowców z NRD, budzi wątpliwości ze względu na powszechne wówczas używanie zakazanych środków farmakologicznych (często bez wiedzy samych sportowców).
Skoki do wody
W 2015 urodzony w Brazylii Laso Schaller skoczył do wody z wysokości 59 m, osiągając w locie prędkość 122 km/h! Uderzenie o powierzchnię z taką prędkością mogło skończyć się tragicznie, jednak Schaller nabawił się jedynie kontuzji biodra.
Tenis
Sabine Lisicki to rekordzistka prędkości serwisu wśród kobiet: w 2014 r., podczas Bank of the West Classic, nadała piłce prędkość 211 km/h, co także plasuje ją dość wysoko w czołówce damsko-męskiej. Rekord serwisu mężczyzn należy do Samuela Grotha, który posyła serwisowe piłki z prędkością 263 km/h.
Surfing
Rekord świata w surfowaniu na najwyższej fali należy do Brazyliczyka Rodrigo Koxa, który zjechał ze wodnego szczytu o wysokości 24,38 metra. Miało to miejsce w portugalskiej Nazare, gdzie wybrzeże słynie z często powtarzających się najwyższych na świecie fal. Powstają one dzięki ukształtowaniu dna oceanu, mocnym wiatrom i prądom morskim I przyciągając ekstremalnych surferów z całego swiata.
Data publikacji:

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!