Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wszystkim tym, którzy obawiają się jesiennej nudy i szarzyzny, radzimy skupić uwagę na liściach.. ...
2018-09-14 00:00:00

Liści życie po życiu

ilustracja: Kazimierz Wiśniak
Liści życie po życiu
Liści życie po życiu

Wszystkim tym, którzy obawiają się jesiennej nudy i szarzyzny, radzimy skupić uwagę na liściach.

Po pierwsze, można podziwiać ich kolory (kiedy produkcja chlorofilu zanika, widoczne stają się inne barwniki obecne w liściach już wcześniej – karoten i ksantofil, którym zawdzięczamy odcienie żółci i pomarańczu; poza tym aktywują się odpowiedzialne za piękne czerwienie antocyjany). Po drugie, można sobie podnieść poziom codziennej ekscytacji, podbierając sąsiadowi worek zgrabionych liści. Jak przekonuje Mike McGrath w wystąpieniu na TEDx, liście nie należą do nikogo, a ich palenie jest zwykłym marnotrawstwem. My zaś, zabierając worek liści, mamy moralny obowiązek przeznaczenia ich na kompost. Liście są bogate w wartości odżywcze, a skompostowane tworzą tzw. ziemię liściową, która świetnie się sprawdzi jako podłoże do wysiania nasion. Oto kilka wskazówek dla tych, którzy poczuli, że chcą liściom podarować drugie życie:

– Liśćmi można obsypać na zimę krzewy i drzewa; żeby wiatr ich nie rozwiewał, dobrze jest przysypać je warstwą ziemi.

– Zostawiać opadłe liście na trawnikach czy nie zostawiać? Mike McGrath radzi, by je zebrać i rozdrobnić, a dopiero potem użyć jako nawozu. Jak zapewnia, nic nie zmobilizuje trawy do rośnięcia bardziej niż liściowa mączka.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Zanim wrzucimy liście do kompostownika, również warto je rozdrobnić; można je zmieszać z pędami bylin czy resztkami gałęzi, dzięki czemu kompost nie będzie bardzo zbity.

Pamiętaj!

Z kompostowaniem jest jak z pieczeniem chleba – warto do świeżego dodać trochę dojrzałego kompostu, a podziała jak zakwas. 
 

Data publikacji:

Katarzyna Sroczyńska

Katarzyna Sroczyńska

Zastępczyni redaktor naczelnej kwartalnika „Przekrój” w latach 2019-2020, redaktorka działu Zdrowe Życie w latach 2016-2020.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!