Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przedstawiamy Klub Gaja, jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce.
2019-03-22 10:00:00

Ku pożytkowi żywych istot

ilustracja: archiwum
Ku pożytkowi żywych istot
Ku pożytkowi żywych istot

Potrącił go samochód. Prosto z ulicy trafił do biura stowarzyszenia, a zaraz potem do lekarza. Koledzy kibicowali mu niestrudzenie podczas długiej terapii. Dlatego dziś nazywają go Kibic. Kot Kibic to jedna z tysięcy żywych istot – zwierząt i drzew – uratowanych przez Klub Gaja, jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce.

Czyta się 2 minuty

Lasy, rzeki i zwierzęta

Klub został założony w 1988 r. przez Jacka Bożka, który pod koniec lat 80. podejmował pierwsze niezależne akcje ekologiczne, m.in. chroniące drzewa przed wycinką. Od tamtej pory działa na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt. Inicjuje debaty społeczne na tematy związane z ekologią, a w swoich kampaniach podkreśla wagę codziennych, indywidualnych wyborów, które mają realny wpływ na przyrodę.

Stowarzyszenie koncentruje się na trzech obszarach: ochronie przyrody (lasów i terenów zielonych, rzek i mórz, gatunków chronionych i ich siedlisk), pomocy zwierzętom (promując poszanowanie praw zagrożonych zwierząt dzikich, a także hodowlanych oraz inicjując zmiany w prawie zwiększające taką ochronę) i edukacji (wydając książki, filmy, programy multimedialne, organizując szkolenia oraz podejmując działania artystyczne).

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Święto Drzewa

Klub Gaja stworzył jedną z pierwszych w Polsce aplikacji mobilnych do rozpoznawania drzew („Drzewa z klimatem”), a od 2003 r. prowadzi akcję „Święto Drzewa”, w ramach której zachęca do sadzenia drzew, opieki nad nimi i popularyzowania wiedzy o lasach. Święto integruje społeczności lokalne wokół takich inicjatyw, jak zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.

Klub Gaja nie działa jednak tylko pod drzewami. „Zaadoptuj rzekę” to program edukacji ekologicznej zwracający uwagę na znaczenie i konieczność ochrony akwenów. Przy okazji stowarzyszenie pracuje nad stworzeniem kultury oszczędzania wody. Kampania „Jeszcze żywy KARP” i program „Ryby mają głos” to z kolei działania budzące świadomość konsumencką i ekologiczną – chodzi o humanitarne traktowanie karpi w handlu, a także zwrócenie uwagi na problem przełowienia w rzekach i oceanach.

Klub prowadzi jeszcze wiele innych programów, m.in. promujących wolontariat na rzecz ochrony przyrody i działania artystyczne („Sztuka dla Ziemi”).

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!