Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne, z którego można wypłynąć kajakiem z Unii Europejskiej ...
2017-06-20 00:00:00
kultura fizyczna
Kajakowe ciekawostki

Kajakiem  z  UE

Jedyne przejście graniczne, z którego można wypłynąć kajakiem z Unii Europejskiej, znajduje się w Rudawce w województwie podlaskim. Granicę z Białorusią można przebyć z paszportem, wizą i ubezpieczeniem. Rocznie przez ten wyjątkowy punkt graniczny przepływa około 200 turystów. Zamiar wizyty u naszych wschodnich sąsiadów trzeba zgłosić straży granicznej.

Szlak  Wańkowicza

Melchior Wańkowicz w 1935 r. podczas wyprawy na Warmię i Mazury przepłynął kajakiem wraz ze swoją córką 188 km szlakiem mazurskich rzek i jezior. Na podstawie tego spływu powstała słynna powieść reportażowa Na tropach Smętka opowiadająca o losach i stosunkach mieszkańców tych ziem: Mazurów, Polaków i Niemców. Dużo miejsca zajmują w niej też opisy przyrody i trasy, którą przemierzył autor. Dziś jego śladami jest organizowany coroczny spływ kajakowy, na który tłumnie przyjeżdżają miłośnicy literatury i kajakarstwa. Jak pisał Wańkowicz: „Czy jest coś piękniejszego od pierwszego dnia spływu, kiedy człowiek odrywa się od własnego życia, by zacząć wiązać pędy jakiegoś nowego bytu, dziwacznie rosnącego spod piór kajaka?”.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W  stronę  Atlantyku

Przez Polskę przepływa międzynarodowa droga wodna (MDW) E70, która łączy Antwerpię (Belgia, wybrzeże Atlantyku) z Kłajpedą (Litwa, Bałtyk).

W Polsce droga E70 przebiega od śluzy w Hohensaaten przez Odrę, łączy się z drogą wodną Odra–Wisła i dalej prowadzi przez Wartę, Noteć, Kanałem Bydgoskim i Brdą aż do Wisły. Ostatni odcinek krajowy biegnie Zalewem Wiślanym do granicy z Rosją. Płynąc na zachód przez Niemcy, Belgię i Holandię, wytrwali kajakarze mogą dotrzeć do wybrzeży Atlantyku. Stamtąd już tylko rzut beretem do Ameryki.

Kajak

Słowo „kajak” powyżej napisane jest od tyłu i czyta się je tak samo, jak od przodu: KAJAK.

Doba w kajaku

Najbardziej znanym polskim kajakarzem jest bez wątpienia Aleksander Doba, podróżnik, szybownik i zdobywca, który kajakiem dwukrotnie samotnie pokonał Atlantyk. Na swoim koncie ma także wiele innych niezwykłych wyczynów, m.in. rekord świata w długości podróży kajakiem po otwartym oceanie (2010 r. Senegal – Brazylia, 99 dni) czy opłynięcie jeziora Bajkał (2009 r. 200 km w 41 dni). Aleksander Doba za swoje wyczyny zdobył także niezliczone nagrody, a wkrótce szykuje się do swojego trzeciego przejścia Atlantyku.

Wysokie progi

Rekord świata w skoku kajakiem z wodospadu ustanowił w 2009 r. niejaki Tyler Bradt, który postanowił pokonać próg 57 m nie wysiadając ze swojej łódki. Od tego wyczynu minęło już prawie osiem lat, jednak nikt nie zdecydował się pobić tego rekordu!

Tłusty Bąk

W warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki można oglądać kajak, w którym Karol Wojtyła odbył większość swoich spływów. To odrestaurowany lekki kajak typu „Pelikan” o konstrukcji drewniano-brezentowej, który łatwo się składa i rozkłada. „Tłusty Bąk” – bo taką nosi nazwę – ma status relikwii III stopnia.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!