Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Życie pojawiło się na Ziemi mniej więcej wtedy, gdy skończyła miliard lat. Obecnie wiek naszej ...
2019-09-13 10:00:00
To i Owo
Jesienne To i owo
Czyta się 2 minuty

Jedna z wielu teorii odwołujących się do życia definiuje je jako kontinuum samopodtrzymującej się informacji.

*

Członkowie austriackiej grupy Opus doszli do wniosku, że życie to życie. Teorię tę wyrazili w utworze pod tytułem „Life is life”, który zawojował listy przebojów w 1984 r. Przedstawiciele świata nauki odnoszą się do tego twierdzenia sceptycznie, ale melodia nie pozostawia ich obojętnymi.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Życie pojawiło się na Ziemi mniej więcej wtedy, gdy skończyła miliard lat. Obecnie wiek naszej planety szacuje się na plus minus 4,5 mld lat. Brak dokładnej daty urodzin uniemożliwiał ich celebrację, dlatego w 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło decyzję o wyznaczeniu 22 kwietnia Dniem Matki Ziemi.

*

Według astrologów urodzeni 22 kwietnia charakteryzują się stałością i odpowiedzialnością. Można na nich polegać, gdyż nie rzucają słów na wiatr. Wykazują ostrożność w podejmowanych działaniach, przez co rzadko popełniają błędy. Są doskonale zorganizowani. Znak zodiaku – Byk.

Słynne osoby: Izabela Trojanowska, Donald Tusk, Teofil Ociepka.

*

W 1997 r. Jacek Cygan podjął polemikę z teorią zespołu Opus i napisał piosenkę pod tytułem „Życie jest nowelą”. Krzesimir Dębski skomponował do niej muzykę, a Ryszard Rynkowski zaśpiewał: „Życie, życie jest nowelą, raz przyjazną, a raz wrogą. Czasem chcesz się pożalić, ale nie masz do kogo”. Ten zmuszający do gorzkiej refleksji utwór stał się w Polsce szalenie popularny.

*

Przysłówek „gorzko” używany jest w trakcie wesel jako zachęta do tego, by państwo młodzi się pocałowali. Odnosi się on do wódki, którą ów pocałunek ma za zadanie osłodzić.

*

Wesele poprzedza z reguły ceremonia ślubna, w trakcie której młoda para składa obopólne zobowiązanie do wytrwania w związku do momentu śmierci jednego z małżonków.

*

W krajach rozwijających się główną przyczyną zgonu są infekcje, a w krajach rozwiniętych – miażdżyca i nowotwory, a także choroby związane z otyłością i procesem starzenia.

*

Warto pamiętać, że jesień – choćby złota i polska – jest porą infekcji. Jednego dnia jest ciepło, drugiego zimno i wietrznie, i pada. Organizm, któremu trudno nadążyć za zachodzącymi zmianami, staje się łatwym łupem wirusów. Agresorami są najczęściej wirusy grypy, świnki i ospy. Wirusy bywają silne jak byk.

*

Jako indywidualne osobniki wirusy nie są ożywione, lecz podlegają procesowi ewolucji, mają zdolność do namnażania się i zmienności. Posiadają też geny, ewoluują poprzez selekcję naturalną, ale nie metabolizują – dlatego nazywa się je „organizmami na krawędzi życia”.

*

Wbrew pozorom singiel zespołu Wilki „Na krawędzi życia” nie jest poświęcony wirusom. Robert Gawliński śpiewa o sobie w tańcu, na krawędzi życia oczywiście.

*

Życie na krawędzi, czyli mocne, brawurowe i w bliskości śmierci, wymaga dobrego zdrowia. W sezonie jesiennym doradzamy przejście na spokojniejszy tryb funkcjonowania.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!