pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Sprawdzamy, co o jakiej godzinie robić, by się nie sprzeciwiać swojemu ciału.
2018-12-05 10:00:00
Dla głowy i ciała

Jak bije twój wewnętrzny zegar

Jak bije twój wewnętrzny zegar

Coś nas nakręca od środka. Za zbadanie, co dokładnie i jak to działa, trzech naukowców: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young dostało w 2017 r. Nagrodę Nobla. Poświęcili oni mnóstwo czasu na analizowanie, jak działa zegar biologiczny u muszek owocówek. Ale dzięki wynikom ich pracy sporo się dowiedzieliśmy także o ludzkim rytmie dobowym. Steruje nim m.in. światło uruchamiające skomplikowany mechanizm neuronowy i hormonalny. Chodzi o to, żebyśmy robili to, co trzeba, o właściwej porze dnia (w praktyce różnie to oczywiście bywa, ale że rozregulowanie czasem jest bolesne, przekonał się każdy, kto samolotem przeniósł się na inny kontynent szybciej, niż zmieniła się doba). Choć nasze zegary biologiczne różnią się między sobą, można z pewnym przybliżeniem określić, co robić o jakiej godzinie, żeby się ciału nie sprzeciwiać.

7.00–9.00

Rusza przemiana materii. Warto wstać i zjeść śniadanie.

10.00–12.00

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Najlepszy moment na koncentrację. Zrób to, co wymaga wysiłku i skupienia.

13.00–15.00

Świetnie przyswajamy składniki odżywcze, więc dobrze jest zjeść obiad. Potem organizm zwalnia – idealnie byłoby uciąć sobie drzemkę.

15.00–17.00

Jak twierdzą naukowcy, dobry czas na wizytę u dentysty (wzrasta odporność na ból) lub sport (koordynacja ruchowa świetna, mięśnie i stawy rozgrzane). W bardziej realistycznej wersji znakomity czas na nerwowe spotkanie w pracy.

17.00–19.00

Czas trawienia – przede wszystkim informacji przez mózg. Powtarzamy, planujemy, porządkujemy głowę. Można przy kolacji.

Około 21.00

Zaczyna się wydzielać melatonina, sterująca rytmem dobowym. Zwalniamy.

22.00

Melatoniny wydziela się tak dużo, że warto by się położyć spać. Ale kto chodzi spać tak wcześnie! Najlepiej śpi się między 2.00 a 3.00 w nocy, do tego czasu większości uda się już pewnie zasnąć. Po 3.00 organizm zaczyna się powoli wybudzać (przynajmniej organy wewnętrzne, bo jak uczy doświadczenie, te zewnętrzne pozostają uśpione niekiedy i do południa).

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!