Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Sacha Pecaric, rabin, tłumacz, poliglota, tym się różni od innych rabinów dzisiejszego świata, ...
2018-11-15 07:00:00
Destroix
Il miglior fabbro

Doktorat zrobiłem o judaizmie i gdyby nie on, Sacha Pecaric, pewnie bym nie zrobił. On mnie nauczył wszystkiego. Przez „wszystko” rozumiem judaizm jako pewną teologię, jako żywą myśl religijną niezależną od wypadków historycznych. Kultura żydowska w Polsce może mieć wymiar inny niż wojenny. To się tak dziwnie układa: 11 września 2001 r. wyszedł pierwszy tom przekładu Tory w wydawnictwie Pardes, w kwietniu 2010 r. ruszyła jesziwa Pardes, czyli szkoła judaizmu… Sacha Pecaric, rabin, tłumacz, poliglota, nauczyciel, homme de lettres, mój il miglio fabbro, tym się różni od innych rabinów dzisiejszego świata, że mówi dobrze po polsku, i nie tylko mówi, lecz też można go usłyszeć. Wrzucił właśnie na swój channel 22 wykłady na temat religii żydów, wykłady na poziomie tak zwanym zachęcającym: na tyle skomplikowane, żeby zaciekawić, i na tyle proste, żeby nie zniechęcić. Tyle wykładów, ile liter w alfabecie (hebrajskim, rzecz jasna). Z tego, co widzę, omawiane są tematy, które można postudiować głębiej w e-learningu Pecaricia, por. Jesziwa Pardes. Czyli na przykład: co to jest w ogóle Tora? Bo my tylko NIBY wiemy. Bez judaizmu można żyć, ale skoro jest – czy trzeba?

 

Rabin Sacha Pecaric
22 litery judaizmu
YouTube: Jesziwa Pardes

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!