Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
W polskich górach śnieżna zima ma chwilową przerwę. Gdzie zatem wybrać się na ferie? Oto kilka ...
2018-01-10 09:00:00

Egzotyczny przewodnik narciarski

Góry Iranu to jeden z najciekawszych terenów narciarskich na świecie, fot.: Wikimedia Commons
Egzotyczny przewodnik narciarski
Egzotyczny przewodnik narciarski

Zakopianka wciąż zakorkowana, rodzinny tydzień w Alpach już nie wystarcza – pora spakować narty i wyruszyć dalej. Ahoj, przygodo! Na świecie nie brakuje egzotycznych miejsc, w których można pojeździć na naszych ukochanych deskach. Specjalnie dla Was wybraliśmy 10 najmniej spodziewanych miejsc, gdzie na turystów czekają śnieg i dzika radość z szusowania po nieznanych stokach.

Mauna Kea, Hawaje

Hawaje to nie tylko deski surfingowe, kokosy i spódniczki z trawy. Nad wyspą góruje wulkan, z którego można zjeżdżać na nartach! 

ilustracja: Karyna Piwowarska
ilustracja: Karyna Piwowarska

Na liczący 4205 m Manua Kea nie kursuje wyciąg. Jedyny sposób, żeby dostać się na szczyt, to wjechać autem z napędem na cztery koła. Przedtem warto sprawdzić, czy drogi są odśnieżone – to nie jest żart! Zima na Hawajach trwa od listopada do marca i wtedy najwyższy szczyt najmłodszego stanu USA zwykle pokrywa śnieg. Wszystko to wydaje się świetną przygodą, jednak jest nią tylko dla wytrawnych narciarzy. Trasy nie są przygotowane, śniegu nie ma za wiele, trzeba uważać na wystające i ostre jak brzytwa skały wulkaniczne, jednym słowem – zjeżdżasz na własną odpowiedzialność! Aloha!

Masik Pass, Korea Północna

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Narty w Korei Północnej?! 1 stycznia 2014 r. Korea Północna – kraj, który ma problem z wykarmieniem swoich obywateli – otworzyła pierwszy „luksusowy” ośrodek narciarski. Masikryong Ski Resort to dziewięć tras zjazdowych, dwa wyciągi krzesełkowe, lodowisko, basen i budynek hotelowy. Całość kosztowała, bagatela, 35 mln dolarów amerykańskich. Krążą plotki, że goście mają tam nawet dostęp do Internetu.

ilustracja: Karyna Piwowarska
ilustracja: Karyna Piwowarska


Tereny górskie Korei Północnej przypominają europejskie Alpy, opady śniegu są podobne jak w Japonii i prawdopodobnie może to być jedno z najlepszych miejsc do jazdy na nartach na świecie. Szkoda tylko, że tak niewiele osób będzie się mogło o tym przekonać…

Parnassos, Grecja

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, jednak w kraju Zeusa i sera feta znajdziemy kilkanaście ośrodków narciarskich.

ilustracja: Karyna Piwowarska
ilustracja: Karyna Piwowarska


Najbardziej znany to góra Parnas, gdzie jest ponad 36 km tras narciarskich. I choć dla wytrawnych narciarzy nie ma tu wyzwań, to na brodę Zeusa – w końcu jeździsz po stokach, które kiedyś były domem Apollina i jego muz!

Dizin i Shemshak, Iran

Jak na kraj znany głównie ze swojego gorącego klimatu – zarówno pod względem pogody, jak i nastrojów politycznych, Iran jest wyjątkowo ciekawym miejscem na narty. 

ilustracja: Karyna Piwowarska
ilustracja: Karyna Piwowarska


Góry Zagros to łańcuch, w którym aż pięć szczytów osiąga wysokość ponad 4000 m n.p.m. Najbardziej znane ośrodki narciarskie to Dizin i Shemshak, położone kilka godzin jazdy od Teheranu. Jeszcze do niedawna były tu oddzielne wyciągi narciarskie dla kobiet i mężczyzn, dziś zasady uległy rozprzężeniu i wszyscy zgodnie mogą cieszyć się jednymi z najdłuższych tras narciarskich na świecie. Świetne warunki śniegowe i dzienny skipass w cenie mniej więcej 30 zł sprawiają, że Iran odwiedza coraz więcej narciarzy z Europy. Warto!

Oukaïmeden, Maroko

Za długa kolejka do wyciągu? Wjedź na szczyt na osiołku!
Znajdujący się w wysokich górach Atlasu Oukaïmeden jest jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Afryce. Położony 80 km na południe od Marrakeszu oferuje kilka tras i możliwość wyjechania na wysokość ponad 3000 m n.p.m. Miejscowa infrastruktura pozostawia wiele do życzenia, jednak folklor w postaci wspomnianych osiołków w roli ski-taxi sprawia, że miejsce warto odwiedzić.

Ski Dubai

Czarna trasa narciarska na pustyni? Tylko w Dubaju!

ilustracja: Karyna Piwowarska
ilustracja: Karyna Piwowarska


Oczywiście hale narciarskie nie są niczym nowym, jednak Ski Dubai swoim rozmachem przebija wszystkie takie obiekty. Na 23 000 m² znajdziemy: pięć tras narciarskich, w tym najtrudniejszą – czarną, snowpark, park figur lodowych i kilka innych atrakcji. Całość jest częścią Mall of the Emirates, największego centrum handlowego na świecie. Mają rozmach…

Etna, Sycylia

Najwyższy wulkan w Europie to oczywiście kolejna okazja do jazdy na nartach.
Dwa ośrodki narciarskie położone na stokach Etny oferują kilkanaście tras zjazdowych i wyciągi krzesełkowe, które podczas erupcji lawy w 2001 r. zostały doszczętnie zniszczone. Etna jest aktywnym wulkanem, który przypomina o sobie, dymiąc co jakiś czas siarką, i co dwa lata „kontrolnie” wybucha, blokując okoliczne lotniska. 

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!