Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Barwy wpływają na nasze samopoczucie. Można je wykorzystać do diagnostyki, a nawet – jak w Indiach ...
2021-09-17 09:00:00
Tajniki Dominiki

Doktor Kolor

zdjęcie: Nikunj Gupta/Unsplash
Doktor Kolor

Barwy wpływają na nasze samopoczucie. Można je wykorzystać do diagnostyki, a nawet – jak w Indiach – do uzdrawiania.

Czyta się 2 minuty

Sztuka to narzędzie służące praktyce duchowej.
Wassily Kandinsky

Za pośrednictwem wzroku pozyskujemy ponad 90% informacji o świecie – to dominujący narząd zmysłu. Często instynktownie dobieramy kolory wokół siebie – są takie, do których lgniemy, i takie, których unikamy. Psychologia i psychiatria od lat próbują znaleźć wyjaśnienie, czym się kierujemy i jakie to niesie za sobą konsekwencje. Hermann Rorschach, szwajcarski psychiatra i psychoanalityk, na podstawie odbierania barwnych plam atramentowych umieszczonych na planszach ustalał ukryte cechy osobowości pacjentów. Metoda ta nazywana psychodiagnostyczną pozwala na sporządzenie psychogramu Rorschacha. Wymaga od osoby poddanej eksperymentowi spontaniczności wypowiedzi, od badającego zaś – doświadczenia i przenikliwości. Podświadome wybory służą do określenia typów osobowości. Jedni uważają test za skuteczny, drudzy krytykują za brak podbudowy teoretycznej.

Podobną metodę opracował profesor uniwersytetu w Lozannie dr Max Lüscher, znany jako „guru kolorów”. Tu badany układa według własnych upodobań kolorowe karty, a osoba badająca analizuje ich kolejność, odkrywając dzięki temu jego stan psychiczny, charakter i nastrój. To nie są jedyne przykłady, specjaliści korzystają z testów osobowości bazujących na kolorach autorstwa: Pfistera-Heissa-Haldera, Heinricha Frielinga, Taylora Hartmana (opracowany na podstawie prac Carla Gustava Junga). Brytyjscy chromoterapeuci Dorothy i Howard Sunowie opracowali interesujący test łączący figury geometryczne z kolorami. Ich książka Colour Reflection Reading ukazała się po polsku pod tytułem Kolory życia, poza diagnostyką proponują też rozwiązania terapeutyczne.

Indyjska medycyna stosuje siedem podstawowych kolorów do uzdrawiania. Przede wszystkim uważa, że możemy nimi wspomagać równowagę fundamentalnych elementów: kaphy, vaty i pitty. Pokrótce wygląda to tak: żółty dobrze wpływa na funkcje pamięci, pomaga w koncentracji, nauce i pracy umysłowej; zielony działa uspokajająco, łagodzi emocje, daje uczucie szczęścia; żółtozielony łączy właściwości obu kolorów, ma więc zdolność uspokajania umysłu i kojenia nerwów; pomarańczowy niesie ze sobą energię uzdrawiającą, w kulturach Wschodu wierzy się, że pomaga wyrzec się dóbr doczesnych, dlatego jest kolorem mnisich szat, przekształca energię seksualną w duchową; czerwony to kolor pobudzenia i stymulacji krążenia, ajurweda łączy go z krwią i produkcją czerwonych krwinek; niebieski to kolor czystej świadomości, chłodzi ciało i umysł; fioletowy rozbudza intuicję i zwiększa zdolność postrzegania.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Zachodnia psychologia nie mistycyzuje, lecz wskazuje na pozytywne i uniwersalne oddziaływanie odcieni żółci i pomarańczu, gdyż zwiększają witalność, pobudzają chęć do działania i korzystnie wpływają na układ nerwowy. Podobnie rzecz się ma z zielonym, który regeneruje, uspokaja, poprawia nastrój. Czerwony podnosi ciśnienie i zwiększa apetyt, niebieski zaś pomaga w przypadku bezsenności. Warto o tym pamiętać podczas jesiennego spaceru po parku czy lesie.

Kiedy narysujemy dwa jednakowe koła, jedno zamalujemy na żółto, a drugie na niebiesko i choć przez chwilę skoncentrujemy na nich uwagę, zauważymy, że żółć ze swego centrum, z siebie, wypromieniowuje energię i prawie dosłownie przybliża się ku nam. Natomiast błękit rozwija energię dośrodkową (jak ślimak zwija się w sobie) i oddala od nas. Oko jest przez pierwsze koło atakowane, podczas gdy w drugim zatapia się.

Wassily Kandinsky

Podziel się tym tekstem ze znajomymi z zagranicy lub przeczytaj go po angielsku na naszej anglojęzycznej stronie Przekroj.pl/en!

Data publikacji:

Dominika Bok

Kilka lat temu przeniosła swoje zainteresowania na pola i łąki. Kulturę zamieniła na naturę. Kiedyś bardziej etnografka, dziennikarka, redaktorka, archiwistka i animatorka kultury. Dziś hafciarka i zielarka, dyplomowana rolniczka, amatorsko mistyczka. Strach pomyśleć, co będzie dalej. Instagram: @yume_sen_marzenie.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!