pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Inicjatywa Dzikie Karpaty walczy o bieszczadzkie lasy.
2019-09-13 10:00:00

Co słychać w Bieszczadach

ilustracja: Igor Kubik
Co słychać w Bieszczadach
Co słychać w Bieszczadach

Niewiele wiemy o tym, co się naprawdę dzieje w Bieszczadach. W naszej świadomości żyje mit, a nie rzeczywistość. Legenda bieszczadników, dzikości, niedźwiedzi, połonin, Marka Hłaski i wilków.

Czyta się 2 minuty

Dlatego trudno zrozumieć, że tam sukcesywnie, intensywnie i bez sensu niszczona jest przyroda, a bieszczadzka legenda pomaga Lasom Państwowym to ukrywać. Mem, że może rzucić by wszystko i wyjechać w Bieszczady, to smutny żart – myślę, stojąc na leśnej drodze, wokół której dokonuje się pogromu starych buków. Obok przejeżdża ciągnik zrywkowy, maszyna tak pasująca do otoczenia jak harwestery do Białowieży. Tylko że w przypadku Białowieży prawie cała Polska stanęła murem przeciw dewastacji – dlaczego o Bieszczadach cisza?

Patrzę na zniszczenia dokonane w tym lesie: prawdziwym, wielogatunkowym, wielowiekowym; z drzewami, które są małe i duże, żywe i martwe, które leżą, stoją i wiszą. Trudno uwierzyć, że w ogóle musimy dyskutować o tym, że to nie jest las, z którego wycina się drzewa. Koncern Lasy Państwowe uważa inaczej, robi szkody nie tylko w lesie, ale też w przestrzeni wirtualnej, medialnej i społecznej, zawzięcie przekonując, że wszystko jest w jak najlepszym porządku: lesistość wzrasta, a aktywiści, przyrodnicy i naukowcy nie mają racji i są opłacani przez wrogie Polsce siły.

W obronie bieszczadzkich lasów staje ruch obywatelski Inicjaty­wa Dzikie Karpaty. „Postulujemy wstrzymanie wycinki w ponadstuletnich drzewostanach w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz na obszarze planowanego od 35 lat Turnickiego Parku Narodowego, a także wprowadzenie zakazu polowań na tym obszarze. Choć stary las o cechach naturalnych jest należycie chroniony na terenie parku narodowego, to zaraz za jego granicami trwa brutalna wycinka starodrzewów Puszczy Karpackiej. Podobnie zwierzęta korzystające z ochrony w parku po przekroczeniu jego granicy padają od kul myśliwych. Ambony myśliwskie często są usytuowane w jej bezpośredniej bliskości. Ponieważ ani Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych, ani Ministerstwo Środowiska nie są zainteresowane realizacją naszych postulatów, po raz drugi zorganizowaliśmy letni obóz aktywistyczny, aby działać w terenie” – mówią ludzie z Inicjatywy.

Nie każdy może rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Ale można wejść na stronę Inicjatywy Dzikie Karpaty albo przyjść na spotkanie informacyjne. Nie warto pozostawać bezczynnym.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!