Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Porcja słonecznych wiadomości ze świata.
2019-06-17 10:00:00

Bądź słoneczny – 3/2019

ilustracja: Marek Raczkowski
Bądź słoneczny – 3/2019
Bądź słoneczny – 3/2019

Słoneczne wiadomości ze świata:

Bank Światowy chciałby w la­tach 2021–2025 zainwestować 22 mld dolarów w walkę ze zmianami klimatycznymi w Afryce, a konkretnie w „odnawialne źródła energii, ochronę bioróżnorodności i wspomaganie procesów adaptacyjnych i odpornościowych”. Afryka to kontynent, który jest najbardziej narażony na negatywne skutki zmiany klimatu: suszę, powodzie i huragany.

*

Nowy Jork mobilizuje się w obliczu zmian klimatycznych. Administratorzy budynków o powierzchni większej niż 25 tys. stóp kwadratowych (2322 m2) do 2030 r. będą musieli zmniejszyć emisję CO2 o 40%, a do 2050 r. – o ponad 80%.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

*

Kolejne polskie miasta zapowiadają rezygnację z jednorazowych naczyń i sztućców w urzędach albo na miejskich imprezach: są wśród nich m.in. Kraków, Wrocław, Sosnowiec, Wałbrzych. Do ekologicznego trendu dostosowują się również sklepy wielkopowierzchniowe, np. Kaufland zrezygnował z korzystania z wody w plastikowych butelkach (zastąpiono ją dystrybutorami z filtrem).

*

Kostaryka planuje do 2050 r. zredukować do zera emisję CO2 w skali całego kraju – wprowadzić elektryczną komunikację publiczną, inwestować ­­w alternatywne źródła energii oraz intensywnie się zalesiać.

*

„New Scientist” donosi, że z białka wyekstrahowanego z macek ośmiornicy można wyprodukować wytrzymały biodegradowalny plastik. Nie kosztem ośmiornicy – naukowcy z Pennsylvania State University zaangażowali do jego produkcji bakterie E. coli. Najbardziej zdumiewające jest to, że ze względu na swoją unikatową strukturę taki materiał będzie mógł sam się naprawiać w przypadku zniszczenia – wystarczy tylko trochę ciepła i nacisku.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!