Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Faworki – ostatni kęs rozpusty przed czasami wstrzemięźliwości.
2020-12-11 09:00:00
dieta cud

Anielska kruchość

Faworki, zdjęcie: Błażej Pieczyński / Flickr (CC BY-SA 2.0)
Anielska kruchość
Anielska kruchość

Kruche anielską kruchością niebo w gębie. Zanim nadejdzie Wielki Post, nasmażmy ich ile wlezie! Faworki – ostatni kęs rozpusty przed czasami wstrzemięźliwości.

Czyta się 1 minutę

Faveur to po francusku przychylność i życzliwość. Dawniej była to także kokarda przypinana rycerzowi przez wybrankę serca. To właśnie kształtowi kokardek zawdzięczają swoją nazwę polskie faworki, czyli cienkie, kruche ciastka smażone w głębokim tłuszczu. Określa się je także mianem chrustu, co z kolei wywodzi się od białoruskiego wyrazu chrustać, czyli chrupać.

Faworki spożywa się podczas karnawału, a zwłaszcza w zapusty – tłusty czwartek lub ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową, pierwszym dniem Wielkiego Postu. W 2021 r. ostatki, święto ruchome, wypadną 16 lutego. Pamiętam te daty dokładnie, bo od 2014 r. jestem kuratorką programu kulinarnego Festiwalu Nowe Epifanie, który trwa przez cały Wielki Post. Postem też się tam zajmujemy, np. organizując w restauracjach akcję „Wybierz mniej”, w ramach której zachęcamy szefów kuchni do tworzenia autorskiego menu postnego, a gości do odnalezienia istoty ograniczonego repertuaru kulinarnego związanego z przednówkiem.

„Najważniejszym warunkiem dobroci faworków jest to, aby po zagnieceniu ciasta bić je mocno na stolnicy dwie lub pięć minut, a następnie przed rozwałkowaniem 10 minut zostawić w spokoju i aby potem ani chwili nie leżały zrobione, ale wtedy gdy się wałkują, smalec powinien być już gorący, a ciasto zupełnie wolne, żeby się ciągnęło; zaraz świeże rzucać na smalec; jeżeli trochę przeschną lub ciasto twarde, faworki będą złe” – pisze złowieszczo nadkucharka Lucyna Ćwierczakiewiczowa (Kuchnia polska w przepisach Lucyny Ćwierczakiewiczowej).

Dobre faworki są anielsko kruche. Powinny rozpadać się na pył w ustach. Kruchość zawdzięczają wielu żółtkom oraz niewielkiej ilości tłuszczu i cukru. Oceniając klasę faworków, warto zwrócić uwagę na to, czy ich powierzchnia pokryta jest pęcherzykami powietrza dodającymi im upragnionej lekkości i kruchości. Ponieważ ciasto nie jest słodkie, faworki po wystudzeniu trzeba obficie posypać cukrem pudrem. Puff!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Monika Kucia

Dziennikarka i kuratorka kulinarna (sialababamak.pl). Łączy słowa, smaki i ludzi. Pokazuje cudzoziemcom Polskę od smacznej strony i tworzy spektakle kulinarne, w których namawia, żeby jeść resztki, daje do wąchania zapach piwnicy i sypie złoty pył na jedzenie.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!