Page 1Rectangle 52 Przejdź do treści
Łukasz Kaniewski

Kopernik pyta: czyj jest kosmos?

Kopernik pyta: czyj jest kosmos?

Nasza cywilizacja ma tę dziwaczną cechę, że nie jest w stanie znieść faktu, że coś do nikogo nie należy. Nie łudźmy się: z kosmosem nie będzie inaczej. Właścicielami statków kosmicznych nie są przecież żyjące we wspólnotach plemiona, ale potężne państwa, a ostatnio – coraz częściej – również prywatne firmy. Prędzej czy później eksploracja przemieni się w eksploatację i padnie pytanie: „Czyj jest kosmos?”.

Pod takim właśnie hasłem Centrum Nauki Kopernik organizuje tegoroczną edycję festiwalu Przemiany. W końcu Mikołaj Kopernik był nie tylko genialnym astronomem, ale też znamienitym ekonomistą. A podbój kosmosu ma swoją romantyczną stronę, ale ma też drugą, pragmatyczną, mniej urodziwą, ale nie mniej ciekawą. 

Gośćmi festiwalu Przemiany będą, między innymi, Leopold Summerer z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Joe Davis z Massachusetts Institute of Technology. Będą wykłady, warsztaty, koncerty i projekcje. Nas najbardziej zainteresował I Kongres Marsjański, zaplanowany na niedzielę. Mamy nadzieję, że w kalendarzach kosmitów jest to dzień wolny i będą mogli przybyć bez konieczności marnowania dni urlopowych.

Festiwal Przemiany odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. Adres: planeta Ziemia, kontynent Europa, państwo Polska, miasto Warszawa, ulica Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Początek już 14 września.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: http://www.festiwalprzemiany.pl.

Data publikacji: