Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Przekrój” zachęca do udziału w pierwszym Strajku dla Ziemi (Earth Strike). Protest przeciwko ...
2019-02-14 23:57:00

Zastrajkujmy dla Ziemi!

Zastrajkujmy dla Ziemi!
Zastrajkujmy dla Ziemi!

„Przekrój” zachęca do udziału w pierwszym Strajku dla Ziemi (Earth Strike). Protest przeciwko zmianom klimatu odbędzie się dzisiaj w Warszawie i innych polskich miastach. Pokażmy, że mamy dużo energii do walki o natychmiastowe i sprawiedliwe zmiany polityki klimatycznej na całym świecie, w szczególności o pilną transformację energetyczną Polski.

Katastrofa klimatyczna postępuje, a naukowcy alarmują, że mamy najwyżej 12 lat, by zapobiec przekroczeniu wzrostu globalnej średniej temperatury Ziemi o 1,5°C. Inaczej skutki będą katastrofalne. Sprawa nie może już dłużej czekać.

W Warszawie uczestnicy Strajku dla Ziemi zbiorą się o godzinie 18.00 przed Sejmem RP. Zaplanowano też protesty w Białymstoku, Krakowie, Lublinie i Łodzi. W tym samym czasie młodzież i studenci na całym świecie wyjdą na ulice w ramach działań proklimatycznych (International Youth Strike & Student Walkout for Climate Change).

Podczas protestu w stolicy zaplanowano rozmowy o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu i omówienie postulatów Strajku dla Ziemi. Jego uczestnicy będą wzywać do podjęcia zdecydowanych działań zapobiegawczych.

Strajk dla Ziemi to międzynarodowy, oddolny ruch protestu, który powstał po opublikowaniu Specjalnego Raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) w 2018 r. Rozpoczął się od pojedynczego głosu zamieszczonego w serwisie Reddit w Stanach Zjednoczonych. Wezwanie do zapobiegania zmianom klimatu zostało szybko podchwycone przez społeczność internetową i rozpowszechnione na całym świecie. Zaproponowano ramowy program zorganizowania czterech wydarzeń w 2019 r. Pierwsze trzy protesty (15 stycznia lub 15 lutego; 27 kwietnia; okolice 1 sierpnia) mają charakter informacyjny i zmierzają do zmobilizowania jak największej liczby osób. Kulminacyjne wydarzenie nastąpi 27 września. Będzie to właściwy Strajk dla Ziemi, w ramach którego, oprócz protestów, organizatorzy będą namawiać ludzi do powstrzymania się od pracy w tym dniu – na wzór strajku generalnego.

Komórki Earth Strike powstały w 22 krajach na świecie, a w Polsce istnieją w 16 miastach. Pierwsze demonstracje odbyły się w styczniu.

 

Postulaty Strajku dla Ziemi:

– Pilne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z wytycznymi raportu IPCC oraz praca nad dalszą redukcją emisji. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 r. i zero emisji netto do 2050 r.

– Jak najszybsze przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii.

– Sprawiedliwa społecznie transformacja energetyczna.

– Zaprzestanie niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody oraz rekultywacja środowiska naturalnego zniszczonego przez człowieka.

– Przygotowanie rolnictwa do zmian klimatu i ograniczenie hodowli przemysłowej zwierząt.

– Zawarcie międzynarodowych umów mających na celu rozliczenie korporacji i rządów z wytwarzania gazów cieplarnianych.


 

Data publikacji: