Już 30 lipca startuje po raz kolejny szczebrzeszyńskie święto. Potrwa do 5 sierpnia – przez tydzień od rana do nocy będą odbywać się spotkania z pisarzami, dyskusje o języku i literaturze oraz wydarzenia artystyczne. „Przekrój” też tam będzie!
Tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie będzie patronować Sławomir Mrożek – wybitny artysta, którego literacka i rysownicza kariera rozwijała się nie gdzie indziej, ale właśnie w „Przekroju”. Na jego łamach publikowany był m.in. cykl rysunków i felietonów „Przez okulary Sławomira Mrożka”. Podczas szczebrzeszyńskiego festiwalu ramach Pasma Patrona odbędą się spotkania i wydarzenia artystyczne poświęcone życiu i twórczości pisarza i artysty m.in.:
31 lipca
„Rysunki Mrożka” – rozmowa, w której udział biorą Janusz Majcherek, Stanisław Rosiek, historyk literatury, i Anna Skrzypek-Duda, kuratorka wystaw.
1 sierpnia
- „Dom Mrożka” – rozmowa Janusza Majcherka z Jarosławem Gajewskim, aktorem, profesorem sztuk teatralnych.
2 sierpnia
- Mrożka pogląd na świat – rozmowa Janusza Majcherka z Antonim Liberą, pisarzem, tłumaczem i reżyserem teatralnym.
3 sierpnia
- O biografii Mrożka – spotkanie prowadzone przez Janusza Majcherka, w którym udział wezmą Anna Nasiłowska, autorka nowej biografii Sławomira Mrożka, i Sylwia Niemczyk, red. naczelna „Przekroju”.
4 sierpnia
- „Potwór?” – Rozmowa Janusza Majcherka z Susaną Osorio-Mrożek, żoną artysty
- Wydarzenie artystyczne „Baltazar” poświęcone autobiografii Sławomira Mrożka, w którym udział wezmą Maja Komorowska i Grzegorz Damięcki.
5 sierpnia
- Od „Tanga” do „Tanga”. Mrożek w Teatrze Współczesnym – rozmowa Janusza Majcherka i Maciejem Englertem, aktorem i reżyserem teatralnym.
– Znamy już na pamięć wszystkie humorystyczne, szydercze i absurdalne konotacje spod znaku „Jak z Mrożka” albo „Mrożek by tego nie wymyślił”. Nie znamy lub znamy słabo Mrożka mrocznego, filozoficznego, metafizycznego; pytającego: „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? ” – mówi kurator Pasma Patrona, filozof i publicysta, prof. nauk humanistycznych Janusz Majcherek.
W ramach Festiwalu będzie można poznać Mrożka – filozofa, ale też autora rysunków. We współpracy z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie zaplanowano wystawę jego prac.
Wspólnota czytających
Już tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się spotkania poświęcone językowi: w tym roku tematem będzie język mediów, komunikatów politycznych czy marketingowych. I również jak zawsze w Szczebrzeszynie będzie można posłuchać rozmów ze współczesnymi pisarzami – w tym roku swój udział zapowiedzieli m.in. Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Filip Springer, a także Maciej Hen czy Jakub Nowak.
– Będą autorzy, którzy po raz pierwszy przyjadą na nasz Festiwal jak Inga Iwasiów czy autorzy, którzy są u nas od lat jak Adam Wajrak czy Ryszard Koziołek, Mikołaj Grynberg i Marcin Wicha. Na Festiwalu będziemy rozmawiać o Wisławie Szymborskiej – noblistce poświęcony będzie Mecz Poetycki. Będą też goście z zagranicy, nie zapominamy o literaturze ukraińskiej – mówi Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu literackiego festiwalu.
Festiwal Stolica Języka Polskiego od dziewięciu lat przyciąga na Roztocze setki czytelników, głodnych spotkań z ulubionymi autorami, którzy również mają potrzebę poznania tych, do których trafiają ich książki. Justyna Sobolewska mówi:
– Brakuje nam wspólnot. A nasz festiwal jest takim miejscem, gdzie tworzy się wspólnota czytających, piszących, wszystkich, którzy chcą rozmawiać o literaturze, spotkać autorów i czytelników. Takie wspólnoty dziś są nam potrzebne .
Pełen program festiwalu na: Stolicajezykapolskiego.pl.

Data publikacji: