Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Z tej okazji już dzisiaj ...
2019-07-20 00:01:00

Wystawa z okazji 50-lecia lądowania na Księżycu

Ed White podczas pierwszego amerykańskiego spaceru kosmicznego, Gemini 4, 3.06.1965, fot. Jim McDivitt/NASA
Wystawa z okazji 50-lecia lądowania na Księżycu
Wystawa z okazji 50-lecia lądowania na Księżycu

Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Z tej okazji już dzisiaj w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Zdobyć Księżyc”. Na prezentowanych zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Kuratorką wystawy jest nasza fotograficzna recenzentka Joanna Kinowska.

Apollo 11 przebył blisko 400 000 km w cztery dni, by 20 lipca 1969 r. lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądował w Morzu Spokoju. Istnieje przekonanie, że Armstrong i Aldrin zrobili na księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego.

Kuratorka wystawy Joanna Kinowska wybrała około 100 zdjęć z Księżyca (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo), portrety członków załogi oraz fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych. Fotografiom towarzyszą cytaty astronautów, wypowiadane podczas misji i po jej zakończeniu (w tym te najsłynniejsze o małym kroku czy używany potocznie: „Houston, mamy problem”) oraz ścieżka dźwiękowa zaprogramowana przez Jarka Grzesicę (Warsaw Electronic Festival).

Joanna Kinowska zauważa, że ci, którzy pamiętają te czasy, traktują lądowanie na Księżycu jako „wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii”. „Zmagania Armstronga i Aldrina były oglądane na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi! Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości” – dodaje.

Zdobyć Księżyc
20.07–06.10.2019, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Wernisaż wystawy 20 lipca, godz. 19.00–22.00
Kurator: Joanna Kinowska
Wstęp wolny
Partner wystawy: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Oprowadzanie kuratorskie: 21 lipca, godz. 16.00. O wystawie opowiedzą Joanna Kinowska i dr hab. Grzegorz Brona.

 

Data publikacji:

Joanna Kinowska

Historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii. Była kuratorką około 100 wystaw monograficznych i zbiorowych. Pracuje w Służewskim Domu Kultury jako kierownik ds. edukacji kulturalnej. Fotoedytorka książek fotograficznych i jurorka konkursów. Recenzentka przeglądów portfolio. Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Współpracuje z „Przekrojem”, „Digital Camera Polska” i Fotopolis.pl. Założycielka bloga „Miejsce fotografii”.