Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zapraszamy na 4ROOMS vol. 2 w Galerii LETO. Podczas drugiej edycji wystawy zostaną zaprezentowane m.in. ...
2023-04-11 00:00:00
Przekrój poleca

Wystawa 4ROOMS vol. 2
Joanna Braun, Maria Kozak, Igor Kubik, Sasza Wiktor

materiały Galerii LETO
Wystawa 4ROOMS vol. 2
Wystawa 4ROOMS vol. 2

Zapraszamy na 4ROOMS vol. 2 w Galerii LETO. Podczas drugiej edycji wystawy zostaną pokazane obrazy Marii Kozak i rysunki Igora Kubika, artystów związanych z „Przekrojem”.

Czyta się 3 minuty

Marta Kołakowska i Sebastian Gawłowski po sukcesie 4ROOMS vol.1 na przełomie 2021 i 2022 roku, kiedy swoje prace prezentowali Lera Dubitskaya, Marcin Janusz, Przemek Pyszczek i Honza Zamojski, zdecydowali się powtórzyć projekt, na który składają się indywidualne pokazy prac czworga artystów. W przestrzeni galerii tym razem zobaczymy wystawy Joanny Braun, Marii Kozak, Igora Kubika i Saszy Wiktora.

I w tym roku kuratorzy Galerii LETO zaprosili artystki i artystów reprezentujących różne postawy artystyczne, którzy tworzą w innych technikach i poruszają się w odmiennych obszarach sztuki współczesnej. Mimo to, ich prace złożyły się na jedną wspólną opowieść.

Działalność artystyczna Joanny Braun (ur. 1942) koncentruje się przede wszystkim w środowisku teatralnym, gdzie od ponad pięciu dekad tworzy realizacje scenograficzne. Jej ekspresyjne prace na papierze operują wokół przetwarzanego motywu twarzy, maski i pejzażu, które stają się poszukiwaniem porządku w szaleństwie form.

Joanna Braun, z serii „Samobójcy ze szczęścia”, 1963.
Joanna Braun, z serii „Samobójcy ze szczęścia”, 1963.

Maria Kozak (ur. 1981) jest polską artystką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy zaprezentujemy w Polsce jej mięsiście i gęsto malowane obrazy, których forma balansuje między cielistą figuracją, a rozpływającą się w kierunku abstrakcji połacią koloru oraz smugą gestu.

Maria Kozak, „The Loveboat”, 2023.
Maria Kozak, „The Loveboat”, 2023.

Pełne spokoju i precyzji rysunki Igora Kubika (ur. 1992) z serii Echo wykorzystują motyw pejzażu, który staje się pretekstem do medytacyjnych poszukiwań. Wykonane węglem na papierze prace obrazują duchowe przestrzenie, które rozciągają się między pulsującym i miękkim falowaniem, a rytmem i surowością architektonicznych form.

Igor Kubik, „Magnetic Structure” z serii „Echo”, 2023.
Igor Kubik, „Magnetic Structure” z serii „Echo”, 2023.

Rzeźbiarskie obiekty Saszy Wiktora (ur. 1984) łączą w sobie zamiłowanie do sztuki średniowiecznej oraz outsiderskiego ekspresjonizmu. Przesycone erotyzmem i nienormatywnością ludzko-zwierzęce hybrydy wtłaczają obsceniczność trzewi w dekoracyjne mieszczańskie bibeloty.

Sasza Wiktor, „Popiersie futrzaste 1”, 2023.
Sasza Wiktor, „Popiersie futrzaste 1”, 2023.

Wernisaż już w sobotę 15 kwietnia, wystawa będzie czynna do 3 czerwca 2023. Więcej informacji na stronie Galerii LETO.

 


4ROOMS vol. 2
Joanna Braun, Maria Kozak, Igor Kubik, Sasza Wiktor
15.04 – 3.06.2023

Wernisaż:
sobota (15 kwietnia), 19:00–21:00

Galeria LETO
ul. Dzielna 5, Warszawa

 

Data publikacji: