Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Aktywiści ruchu obywatelskiego Strajk dla Ziemi (Earth Strike) nie traktują swojej solastagii (czyli ...
2019-04-25 23:55:00

Wstańcie i chodźcie, czyli Wiosenny Marsz Klimatyczny

Wstańcie i chodźcie, czyli Wiosenny Marsz Klimatyczny
Wstańcie i chodźcie, czyli Wiosenny Marsz Klimatyczny
Czyta się 1 minutę

„Jak najmniej siedzieć; nie wierzyć żadnej myśli, która się nie urodziła na wolnym powietrzu”* – to mogłoby być przykazanie współczesnych uziemionych przy biurkach, za kierownicą w korku czy przed ekranem komputera. Zdaje się, że podobne przesłanie głoszą organizatorzy Wiosennego Marszu Klimatycznego i Akademii Klimatycznej. Znaleźli sposób, by nie ulec panice z jednej strony, a apatii z drugiej – no bo jak zareagować na kolejne wiadomości o topiących się lodowcach, podnoszącym się poziomie oceanów, pożarach i tornadach, ginących gatunkach?! Aktywiści ruchu obywatelskiego Strajk dla Ziemi (Earth Strike) nie traktują swojej solastagii (czyli smutku i lęku wywołanych zmianami klimatycznymi) jak obezwładniającej choroby. Raczej jak siłę, która popycha ich do zbiorowego działania.

27 kwietnia popchnie ich do wyjścia na ulice wielu miast na świecie, m.in. w Warszawie. Ruszą spod pomnika Mikołaja Kopernika przy Nowym Świecie i przejdą pod Sejm. A stamtąd zaledwie parę kroków do Osiedla Jazdów, gdzie po marszu będzie można wziąć udział w rozmowach, warsztatach, wykładach i pokazach Akademii Klimatycznej (po godz. 16.00). Będzie kulturalnie i edukacyjnie, będą artyści i naukowcy, aktywiści i – miejmy nadzieję – przechodnie. Będzie można poznać postulaty ruchu Earth Strike oraz dowiedzieć się sporo o działalności oddolnych ruchów klimatycznych w Polsce: Obozu dla Klimatu, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Extinction Rebellion. Będą instalacje artystyczne, a wieczorem – pokaz filmu Human Energy i koncerty (Edka Jarząb, Stara Śpiewka). O wegańskie jedzenie zadbają Cafe Kryzys i Kuchnia Konfliktu.

           

Szczegóły trasy marszu: https://www.facebook.com/events/364111787534203/

Szczegóły programu Akademii Klimatycznej: https://www.facebook.com/events/1114347645404015/

           

 

* Myśl zanotowana przez Friedricha Nietzschego, zapewne po spacerze.

Data publikacji: