Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Aż do 22 grudnia 2022 r. w galerii Villa de Bondt w Gandawie zobaczyć można (i warto!) retrospektywną ...
2022-11-01 00:00:00
Przekrój poleca

Mistrz kociaków i wzruszenia
Polecamy wystawę Wojciecha Plewińskiego, autora ponad 500 okładek „Przekroju”

© Wojciech Plewiński (materiały prasowe)
Mistrz kociaków i wzruszenia
Mistrz kociaków i wzruszenia

Aż do 22 grudnia 2022 r. w galerii Villa de Bondt w Gandawie zobaczyć można (i warto!) retrospektywną wystawę fotografii: Wojciech Plewiński – fotograf, którego trzeba znać

Czyta się 2 minuty

Tego nazwiska nie trzeba Państwu przedstawiać, jednak z największą przyjemnością i najszczerszą galanterią to zrobimy! Wojciech Plewiński to autor ponad 500 okładek „Przekroju”, a także znakomity fotograf teatralny (ma na koncie zdjęcia do około 700 spektakli) oraz twórca niezwykłych – choć wciąż mniej znanych – prac reporterskich. Obdarzony wyjątkowo uważnym i czułym okiem, jest jednym z najważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, zajmującym szczególne miejsce w redakcji „Przekroju” niemal od samych początków istnienia czasopisma.

Wyboru prac przedstawionych na belgijskiej wystawie dokonał sam Wojciech Plewiński wraz ze swoim synem Maciejem, również fotografem.

Artysta urodził się w 1928 r. w Warszawie. Ukończył studia architektoniczne, ale jego największą pasją była i jest fotografia. Portretował gwiazdy teatru i kina, modelki, muzyków, pisarzy, twórców dziedzin wszelakich oraz ludzi „napotkanych w drodze”. Dokumentował spektakle Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego, a także pierwsze inscenizacje Krystiana Lupy. Jego twórczość porównuje się z estetyką słynnych francuskich fotografów humanistycznych – Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, a niekiedy również Henriego Cartiera-Bressona.

Przez 40 lat współpracował z „Przekrojem”, dla którego fotografował tzw. kociaki. „Czy mogę zrobić pani zdjęcie na okładkę »Przekroju«?” – zwykle takim pytaniem Wojciech Plewiński przedstawiał się wyłowionej z tłumu zjawiskowej dziewczynie, uśmiechał się, wyciągał legitymację prasową i aparat fotograficzny. Na okładkach krakowskiego tygodnika można było więc podziwiać wówczas zdjęcia takich gwiazd, jak Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska czy Ewa Krzyżewska. Do innych jego najbardziej znanych prac należą: fotografia Krzysztofa Komedy z żoną Zofią, którzy zostali uchwyceni w łóżku w pensjonacie w Zakopanem; niezwykła, kultowa do dzisiaj sesja młodej Anny Dymnej czy zdjęcie Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole.

Partner medialny: kwartalnik „Przekrój”

Kiedy: od 22 października do 22 grudnia 2022 r., otwarte od środy do niedzieli w godz. 14.00–18.00 lub po wcześniejszym umówieniu się na: info@villadebondt.be

Gdzie: Villa De Bondt, Krijgslaan 124, 9000 Gent, Belgia
Organizatorzy: Wim Vandekerckhove, galeria Villa De Bondt, Instytut Polski w Brukseli
Ponad 60 zdjęć można obejrzeć na stronie illadebondt.be/plewinski_review

wojciechplewinski.com/pl

instytutpolski.pl/brussels

villadebondt.be/plewinski

 

 

Data publikacji: