Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
– czyli o tym, jak co roku w Lany Poniedziałek zjeżdża się na starym sprzęcie.
2017-04-19 14:00:00
kultura fizyczna
Wielkanocne Jajo
Wielkanocne Jajo

Tradycja wielkanocna nakazuje: w sobotę poświęcić jaja, w niedzielę usiąść do rodzinnego śniadania a w poniedziałek polewać się wodą. W Tatrach górale mają jeszcze jeden zwyczaj: w lany poniedziałek przebierają się w stroje narciarskie z lat 30-tych i ze sprzętem pochodzącym z tej właśnie epoki zjawiają się na Kalatówkach gdzie rozgrywane są doroczne „Zawody na starym sprzęcie o Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek.

Jazda na sprzęcie z 20-to lecia międzywojennego to sztuka sama w sobie. Królują drewniane narty, bambusowe kijki i skórzane buty, przypinane do desek rzemieniami a najwyżej oceniana jest jazda klasycznym telemarkiem. W zabawie może wziąć udział każdy o ile tylko przebierze się w historyczny strój i odważy stanąć na starcie slalomu ulokowanego w Suchym Żlebie. Zawodnicy mogą się sprawdzić w dwóch kategoriach. Pierwszą jest „styl” - gdzie liczy się strój i ogólna „gracja” a drugą „czas” gdzie na drewnianych łyżach bez krawędzi trzeba jak najszybciej pojechać slalom. Oczywiście nie brakuje przy tym efektownych wywrotek a jak wiadomo nic tak bardziej człowieka nie cieszy niż jak ktoś „praśnie na tyłek”… tyle że tu cieszą się z tego wszyscy: zawodnicy, kibice, sędziowie i fotografowie - dobra zabawa jest najważniejsza.

Impreza organizowana przez hotel górski Kalatówki jako hołd dla pionierów jazdy na nartach w Tatrach odbywa się już od 19 lat i przez ten czas zdobyła wielu fanów. Przyciąga całe środowisko narciarskie związane z okolicami Zakopanego i Kasprowego Wierchu a niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia tworzą kibicujące rodziny zawodników i wszechobecna domową cytrynówka, która leje się ze szklanych baniaków. Na zdrowie!

Tegoroczne „Wielkanocne Jajo” przyciągnęło ponad 120 zawodników i zawodniczek, i choć dzień wcześniej wydawało się że z powodu braku śniegu trzeba będzie… zbiegać z górki zamiast z niej zjeżdżać to lany poniedziałek, jak na zamówienie - przywitał wszystkich 30cm świeżego śniegu i piękną pogodą. Alleluja!

Data publikacji: