Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Podczas 24. edycji Kina na Granicy nie mogło zabraknąć Fundacji PRZEKRÓJ. Mamy nadzieję, że dodamy ...
2022-04-27 00:00:00
Przekrój poleca

Trochę makabry w Cieszynie
Zapraszamy na 24. Kino na Granicy i Przekrojową wystawę makabresek!

Trochę makabry w Cieszynie

Podczas 24. edycji Kina na Granicy nie mogło zabraknąć Fundacji PRZEKRÓJ. Mamy nadzieję, że dodamy festiwalowi trochę dreszczyku i dzięki nam to wielkie święto filmu będzie jeszcze bardziej udane!

Czyta się 5 minut

Kino na Granicy odbywa się już po raz 24. Od 29 kwietnia do 3 maja 2022 r. polski Cieszyn i Český Těšín zapełnią się miłośnikami kina, a także twórcami filmowymi – bo taka jest właśnie specyfika tego festiwalu: między projekcjami w cieszyńskiej Wenecji albo w kultowym pubie Radegastovna Těšínská można się natknąć na ulubionego aktora czy reżysera. Na ekranach po obu stronach Olzy zostaną wyświetlone dziesiątki filmów polskich, czeskich i słowackich. W programie tegorocznej edycji przewidziano m.in. środkowoeuropejski kociołek literacki, retrospektywy Jiřígo Trnki, Andrzeja Wajdy i Daniela Olbrychskiego i dużo nowości. Organizatorzy zapowiadają też kilka filmów grozy, ponieważ jednak podczas festiwalu gatunek ten nie jest zbyt mocno reprezentowany, Fundacja PRZEKRÓJ postanowiła dodać coś od siebie!

To już tradycja

Fundacja Przekrój jest partnerem festiwalu po raz czwarty. W 2019 r. w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy zorganizowaliśmy wraz z Klubem Komediowym spektakl improwizowany, inspirowany wiosennym numerem naszego kwartalnika. Odegrane sceny powstawały na żywo, bez ustalonego wcześniej scenariusza. Uczestnicy festiwalu mieli również okazję spotkać się z redakcją „Przekroju” w księgarni Kornel i Przyjaciele. Dodatkowo na cieszyńskim rynku można było odwiedzić nasz kiosk, a w nim kupić najnowszy numer kwartalnika, „Przekrojowe” gadżety oraz kultowe krzyżówki.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W 2020 r. z powodu pandemii festiwal odbył się on-line, a „Przekrój” wspierał go jedynie medialnie.

Rok później wróciliśmy do Cieszyna na żywo – w Kinie Piast zorganizowaliśmy pokaz wyjątkowej animacji o legendarnej redaktorce „Przekroju” Jance Ipohorskiej Kobieta z kamyczkiem w sercu, a w holu Oranżerii Zamku Cieszyn – wystawę naszych okładek „Przekrój”. Pierwsza strona.

A czego uczestnicy festiwalu mogą oczekiwać w tym roku?

Śmierć od pioruna albo niewybuchu

Jeśli czytacie nasz kwartalnik regularnie, na pewno wiecie, że makabreski Michała Rusinka ze świetnymi ilustracjami Sebastiana Kudasa są z nami już od pierwszego numeru (ukazują się też – niezależnie – w portalu Przekroj.pl). Te krótkie, podszyte czarnym humorem wierszowane utwory nawiązują do twórczości Edwarda Goreya. Michał Rusinek, wybitny pisarz i językoznawca, przetłumaczył na język polski dwie książki tego amerykańskiego autora i rysownika – Osobliwy Gość i inne utwory (2011) oraz Pamiętną wizytę i inne utwory (2012).

Makabreska nie ma jednolitej formy jak sonet czy lepiej. Jedynym wyznacznikiem gatunku jest rym oraz… makabra właśnie: śmierć głównego bohatera, najczęściej w absurdalnych, a nawet surrealistycznych okolicznościach. Groteskowego charakteru nadają tym utworom również same postacie, z którymi łatwo się utożsamić – wuj Zdziś, kuzyn Jan, Marek, Kasia czy Zuzia – czy te imiona nie brzmią sympatycznie? Cóż, kiedy bohaterowie giną w okrutnym pożarze albo… rozjechani przez walec.

Na wystawę „Przekrojowych” makabresek zapraszamy do Parku Pokoju przy ul. B. Limanowskiego. Wystawa otwarta od 29 kwietnia 2022 r. i dostępna przez cały czas trwania festiwalu. Wstęp bezpłatny! Dodatkowo codziennie zapraszamy do Zamku do naszej czytelni, gdzie rano na naszych Czytelników będzie czekał też słodki poczęstunek.

Szczegółowy program festiwalu Kino na Granicy: www.kinonagranicy.pl

Data publikacji: