Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czy można objąć patronatem medialnym rzekę? Można, gdy jest to film. A do tego film wyjątkowy, ...
2023-01-23 15:00:00
Przekrój poleca

Temat rzeka

materiały prasowe Against Gravity
Temat rzeka

Zapierające dech w piersiach widoki, połączone z muzyką, która pojawia się aż w 73 z 75 minut filmu. Niezwykła Rzeka to drugi z trzech dokumentalnych filmów w trylogii orkiestrowej poświęconej relacji człowieka z naturą. Kwartalnik „Przekrój” patronuje i daje się porwać!

Czyta się 3 minuty

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, kraje, miasta i wioski. Te arterie świata stanowią prawdziwe tętnice ludzkości – bogate źródło życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny po prostu by wyginęły. Film zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z wyjątkowej perspektywy.

Współreżyserka filmu, Jennifer Peedom, przyznała, że po fenomenalnym przyjęciu pierwszej produkcji z cyklu – Góry – wraz z zespołem długo zastanawiała się nad wyborem kolejnego żywiołu. „Przez chwilę braliśmy pod uwagę szerszy temat wody, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że rzeki są mocniejszym pomysłem ze względu na swoją specyfikę. Te arterie naszej planety są również tętnicami ludzkości” – zdradziła.

Narrację do filmu czyta Willem Dafoe. „Staram się tworzyć dźwięki, które wchodzą w dialog z obrazem, aby podsuwać pytania i dokonywać obiektywnych obserwacji” – powiedział o swoim podejściu do roli narratora. Za wykonanie muzyki, będącej niezwykle ważną częścią filmu, odpowiada natomiast Australijska Orkiestra Kameralna, która wykorzystała zarówno klasyczne utwory Bacha, Vivaldiego, Mahlera, jak i twórczość Jonny’ego Greenwooda, Radiohead, a także oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego oraz muzykę Williama Bartona.

Połączenie niesamowitych obrazów z niepowtarzalną ścieżką dźwiękową spowodowało, że film zyskał status kultowego niemal od razu po premierze. Rzeka była jednym z najpopularniejszych tytułów 19. edycji Millennium Docs Against Gravity w 2022 r.

materiały prasowe Against Gravity
materiały prasowe Against Gravity

Rzeka, reż. Jennifer Peedom, Joseph Nizeti; Australia, 2021 r. (75 min). Film można oglądać w kinach od 10 lutego.

Data publikacji: