Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Siódma edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1–7 sierpnia. w Szczebrzeszynie ...
2021-07-29 00:00:00
Przekrój poleca

Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego – już po raz siódmy!

Mat. prasowe Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego – już po raz siódmy!
Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego – już po raz siódmy!

Siódma edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1–7.08. w Szczebrzeszynie i Zamościu. Patronem tegorocznego festiwalu jest Tadeusz Różewicz. Fundacja PRZEKRÓJ już po raz trzeci jest partnerem wydarzenia.

Czyta się 4 minuty

W tegorocznym programie znajduje się ponad 60 różnych wydarzeń, a ich trzonem są spotkania autorskie, do których gości zaprosiła kuratorka literacka festiwalu, Justyna Sobolewska. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy na codzienne, przedpołudniowe pasmo językowe przygotowane przez prof. Danutę Kępę-Figurę z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego tematem przewodnim będzie grzeczność i problemy komunikacji międzypokoleniowej.  Fundacja PRZEKRÓJ jest oficjalnym partnerem tego cyklu.

Wielkie nagrody dla ludzi słowa

Tak jak podczas poprzednich edycji także w i tym roku zostaną przyznane dwie nagrody: Człowieka Słowa i Wielkiego Redaktora.

Nagroda Człowiek Słowa została powołana jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i wdzięczności za pielęgnowanie i kreatywne wykorzystywanie potencjału polszczyzny na co dzień – zarówno w mowie potocznej, jak i w języku oficjalnym, czy różnych jego stylach stosowanych z racji wykonywanego zawodu. Nazwisko laureata poznamy w sobotę, 7 sierpnia o 20:30.

Z kolei Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy. Najlepsi redaktorzy są bardzo szanowani, a czasem wielbieni przez pisarzy. Bycie Wielkim Redaktorem to nie tylko zawód, to także pasja i misja realizowana z wielką skromnością. Laureata 7. edycji poznamy już w poniedziałek 2 sierpnia. Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

Wielki język dla małych dzieci

Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk, jako kuratorki Małej Stolicy Języka Polskiego, przygotowały program dla najmłodszych i nie tylko. „Jak będzie? Na pewno różnorodnie. I na pewno ciekawie. Sięgniemy po ważne książki i tematy. Będzie dużo dobrej zabawy, ale także uważnego spojrzenia na los dzieci, których życie nie oszczędza. Wakacyjna beztroska przeplatać się tu będzie z refleksyjnym zatrzymaniem myśli. By poprzez mądrą książkę sięgnąć do tego, co boli i uwiera. Całość ujęta zostanie w zamojskoszczebrzeską klamrę, której myślą przewodnią będzie »Książka od serca«”  – to słowa kuratorek Małej Stolicy Języka Polskiego.

Zapraszamy!

Data publikacji: