pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Zachęcamy do udziału w piątkowym Wielkim Marszu Klimatycznym organizowanym przez międzynarodową ...
2019-09-26 23:59:00
Przekrój poleca

Strajk dla Ziemi

Facebook: Strajk dla Ziemi
Strajk dla Ziemi
Strajk dla Ziemi

Ziemia przetrwała pięć wielkich wymierań. Najpewniej przetrzyma trwającą właśnie szóstą zapaść ekosystemów.

Czyta się 2 minuty

Czy można znaleźć w tym ukojenie? Czy mogę przyglądać się ze spokojem pustynnieniu, klęskom żywiołowym, uchodźcom klimatycznym, traktowaniu atmosfery jako ścieku dla dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych z naszych fabryk, elektrowni, kominów i rur wydechowych? Czy mogę przyglądać się ze spokojem wymieraniu, które spowodował gatunek, do którego należę? A w końcu, czy na pewno służy mi ignorowanie świadomości, że ja jestem już wpisany na listę gatunków zagrożonych wymarciem?

W piątek 27 września w Warszawie o godzinie 16.00 odbędzie się Wielki Marsz Klimatyczny zorganizowany przez międzynarodową organizację Strajk dla Ziemi. Również w tym czasie grupa Extinction Rebellion ogłosi deklarację rebelii dla klimatu. Nie będą to tylko słowa i postulaty, po raz pierwszy w Polsce zostanie przeprowadzona masowa akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego dla ratowania klimatu. Jej celem jest zwrócenie uwagi na trwającą katastrofę ekologiczną, wywarcie presji na rząd, który przedkłada wzrost gospodarczy ponad życie. Extinction Rebellion domaga się od rządów i mediów, by mówiły prawdę o klimacie opierającą się na najnowszych badaniach naukowych, by podjęły natychmiastowe działania prowadzące do całkowitej redukcji emisji CO2 do 2025 r. i zorganizowały ogólnopolski panel obywatelski. Postulaty Wielkiego Marszu Klimatycznego są podobne: „bezzwłoczne przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii. Sprawiedliwa transformacja sektorów wysokoemisyjnych z zapewnieniem nowych miejsc pracy. Zaprzestanie niszczenia siedlisk przyrodniczych, renaturalizacja obszarów zniszczonych oraz ochrona bioróżnorodności. Przejście na rolnictwo lokalne, przyjazne dla środowiska i ograniczenie przemysłowego chowu zwierząt. Zawarcie międzynarodowych umów, rozliczających korporacje i rządy z wytwarzania gazów cieplarnianych i niszczenia ekosystemów”.

21 września na szczycie klimatycznym dla młodzieży w Nowym Jorku Polskę reprezentowała 25-letnia Maja Starosta, aktywistka z organizacji ClientEarth, która twierdzi, że nie ma nic ważniejszego od „walki o klimat”. Dwa dni później na szczycie klimatycznym ONZ Greta Thunberg powiedziała do rządzących:

„Przychodzicie do nas, do młodych ludzi, po nadzieję? Jak śmiecie! Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a mimo to jestem jedną z tych, które miały szczęście. Ludzie cierpią. Ludzie umierają. Zapadają się całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania gatunków, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i baśnie o niekończącym się wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?”.

Wrzesień i październik tego roku są dedykowane Ziemi. W minionym tygodniu podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego 4 mln ludzi w ponad 170 krajach pokazały, że możliwe jest zjednoczenie osób, które troszczą się o los ziemi, wody, powietrza, roślin, zwierząt, ludzi – całej planety. Wielki Marsz Klimatyczny, który odbędzie się 27 września, jest ważną okazją do zamanifestowania miłości do życia. Przyjdź.

 

Data publikacji: