Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ruszyła właśnie kolejna edycja wielkiego święta nie tylko miłośników kina dokumentalnego, lecz ...
2019-05-10 00:00:00

Rzeczywistość jest ciekawsza niż fikcja
16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Rzeczywistość jest ciekawsza niż fikcja

Rzeczywistość jest ciekawsza niż fikcja – powtarzają od 16 lat organizatorzy festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Ruszyła właśnie jego kolejna edycja – wielkie święto nie tylko miłośników kina dokumentalnego, lecz także wszystkich ciekawych świata i ludzi, wścibskich, niespokojnych i dociekliwych. Tych, którzy lubią zaglądać pod podszewkę i za kulisy. I lubią się dziwić.

Na tegorocznym festiwalu zostanie pokazanych 156 filmów podzielonych na 14 sekcji tematycznych. Projekcjom towarzyszyć będzie 91 spotkań z twórcami i 10 debat. Najbardziej czekam na filmy o ludziach: o ostatniej w Europie pasterce dzikich pszczół (Kraina miodu, reż. Ljubomir Stefanow, Tamara Kotewska), o tajemniczej włoskiej pisarce Elenie Ferrante (Ferrante Fever, reż. Giacomo Durzi), o drwalu, który dopuścił się zbrodni – być może po to, by ocalić las (Wyrok Hadwina, reż. Sasha Snow). Czekam na filmy o tym, jak zmieniamy świat społeczny (Złota, reż. Tomasz Knittel), przyrodę (Antropocen: epoka człowieka, reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky) i nasze mózgi (W pogoni za przyjemnością, reż. Pernille Rose Grønkjær).

Cieszę się też bardzo na filmy z sekcji „Klimat na zmiany”, poświęcone zdrowiu naszej planety – jedne stawiają diagnozy, pokazują rozmiar zniszczeń i skalę zagrożenia dla życia nas wszystkich, inne dają nadzieję i podpowiadają konkretne rozwiązania. W tym elitarnym gronie znalazł się też film Wieloryb Izabeli Pająk, opowiadający o tym, jak to pewnego grudniowego poranka na warszawskiej plaży pojawił się wieloryb i jak stanęliśmy wówczas oniemiali nad Wisłą. Życzę sobie i Państwu więcej takich zdziwień, z nadzieją, że wyrwą nas z apatii. Festiwal jest po temu doskonałą okazją – w dodatku można się przenieść na drugi koniec świata, niemal nie pozostawiając po sobie śladu węglowego.

materiały promocyjne
materiały promocyjne

Data publikacji: