Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Podczas festiwalu Kino na Granicy wielbiciele kina będą mogli też obejrzeć wystawę okładek „Przekroju”. ...
2021-07-28 00:00:00

„Przekrój”. Pierwsza strona.
Zapraszamy na wyjątkową wystawę okładek „Przekroju”!

mat. prasowe Fundacja Przekrój
„Przekrój”. Pierwsza strona.
„Przekrój”. Pierwsza strona.
Czyta się 4 minuty

Zanim jeszcze powstał ruchomy obraz, najpierw był po prostu – obraz. Uchwycony ułamek czasu, który pobudzał wyobraźnię i dawał odrobinę radości. Dokładnie tak jak to było od zawsze z okładkami „Przekroju”: dowcipnymi, zaskakującymi małymi dziełami sztuki, autorstwa najlepszych polskich (i nie tylko) artystów. Teraz 22 wyjątkowe okładki – z ponad trzytysięcznego zbioru! – będzie można obejrzeć podczas festiwalu filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, który odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021.

Okładki naszego pisma od zawsze wyznaczały trendy w polskim dziennikarstwie i były artystycznym świadectwem czasów, w jakich powstawały. Od zarania „Przekroju”, czyli od 1945 r., na okładkach gościli wybitni artyści polscy i zagraniczni.

Pierwszą okładkę zaprojektował Janusz Maria Brzeski, wybitny artysta z kręgu awangardy, zajmujący się też eksperymentalnym kinem. Kolaże Brzeskiego, które trafiały na przekrojowe okładki, były jednymi z pierwszych kolaży w Polsce. I to wyznaczyło kierunek – mówi Ewa Pawlik, sekretarz redakcji „Przekroju”, która w każdym numerze kwartalnika publikuje też kolejną opowieść w cyklu o naszych wyjątkowych okładkach. – Każda z ponad 3600 okładek była w swoim czasie progresywna, odpowiadała na panujące trendy, nawet wtedy, gdy trendy omijały blok wschodni szerokim łukiem. Większość z okładek wytrzymuje próbę czasu. Dzieła fotografa Wojciecha Plewińskiego, genialnego rysownika Daniela Mroza, grafików z kręgu Polskiej Szkoły Plakatu czy wreszcie zupełnie anonimowych twórców, których nazwiska przepadły w chaosie czasów ustrojowej transformacji, gdy nie dbano o kwestie autorstwa, są kroniką życia w Polsce na przestrzeni ponad 70 lat. I wyczytać z nich można nie mniej niż z archiwalnych artykułów.

Wernisaż wystawy „Przekrój”. Pierwsza strona odbędzie się w piątek 30 lipca o godz. 17:00 w holu Oranżerii Zamku Cieszyn. Wystawę otworzy poeta, krytyk literacki i zastępca redaktor naczelnej „Przekroju”, Marcin Orliński. 

Data publikacji: