Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zamiast znowu robić sceny, lepiej wybrać się do teatru. A już zupełnie najlepiej – na spektakl ...
2023-01-12 00:00:00
Przekrój poleca

„Przekrój” idzie w miasto: prapremiera „Snu na gapę” w Teatrze Guliwer

materiały prasowe
„Przekrój” idzie w miasto: prapremiera „Snu na gapę” w Teatrze Guliwer
„Przekrój” idzie w miasto: prapremiera „Snu na gapę” w Teatrze Guliwer

Już w sobotę, 14 stycznia w warszawskim Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera sztuki Sen na gapę autorstwa Grzegorza Uzdańskiego. Spektakl dla widzów od lat 6 będzie pierwszą premierą na dużej scenie w nowym – oby lepszym – roku. A redakcji „Przekroju” nie może na nim zabraknąć!

Czyta się 3 minuty

Grzegorz Uzdański, poeta i pisarz, autor kwartalnika „Przekrój”, debiutuje jako twórca teatralny. Jego Sen na gapę to barwna opowieść o marzeniach, niewielkich smutkach i nieco większych strachach, które rozgrywają się w środku każdego z nas. Tytułowy sen zamiast się przyśnić, gubi swój bilet do działu nocnego i trafia do krainy myśli, wspomnień i uczuć głównej bohaterki.

­– Najpierw był pomysł na tekst do piosenki Sen wspaniałego zespołu Jerz Igor. Przyszło mi do głowy, że jeden mały sen nie zdążył się komuś przyśnić i musi czekać w poczekalni na następną noc. Potem, kiedy Robert Drobniuch poprosił mnie o pomysł na spektakl, pomyślałem, żeby tę historię rozwinąć. Co by było, gdyby nieśmiały, delikatny sen, który nie zdążył się przyśnić małej dziewczynce, Ani, musiał wyruszyć w podróż po jej psychice, napotykając na jej wspomnienia, lęki, ważne dla niej obrazy? Wymyśliłem dziewczynkę, która będzie wędrować razem ze snem, i orła z polskiego godła, który zapomniał, jak się lata – opowiada o koncepcji przedstawienia Grzegorz Uzdański.

Poetycka opowieść ze snem w roli głównej zabierze widzów w wyjątkową podróż.

– Autor zaprasza nas do pozornie abstrakcyjnego świata, w którym – jak się okazuje – możemy dość szybko rozgościć się i poczuć jak u siebie. Ten świat wypełniają zapamiętane przez Anię krajobrazy, myśli i słowa, które przemykają niczym niekontrolowany montaż filmowy. Wspólnie z nią wyruszamy w przenikliwą podróż, której nie da się zapomnieć – opowiada reżyser Robert Drobniuch.

Nad realizacją spektaklu obok Roberta Drobniucha i Grzegorza Uzdańskiego czuwa wielu znakomitych artystów: scenografka Katarzyna Proniewska-Mazurek, kompozytor Piotr Kurek, twórcy multimediów Magdalena Łazarczyk i Łukasz Sosiński, odpowiedzialny za ruch sceniczny Błażej Twarowski oraz reżyser świateł Prot Jarnuszkiewicz.

Na scenie zobaczymy Katarzynę Brzozowską, Izabellę Kurażyńską, Ewę Scholl, Georgi Angiełowa, Pawła Jaroszewicza, Damiana Kamińskiego i Adama Wnuczko z zespołu aktorskiego Guliwera oraz gościnnie Wandę Konisevich.

Więcej informacji, a także bilety na spektakle można znaleźć na stronie teatru www.teatrguliwer.pl.Widzowie proszeni są o zachowanie swoich biletów i na dobry sen włożenie ich pod poduszkę.

 

Teatr Lalek Guliwer
ul. Różana 16 (Mokotów)
Warszawa

materiały prasowe
materiały prasowe

Data publikacji: