Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Co kryje się za potrzebą posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić ...
2020-08-03 11:55:00

Potrzeba gromadzenia: Fotofestiwal 2020

Autoportret XX wieku (Self-portrait of XX century), z kolekcji Jean-Marie Donat
Potrzeba gromadzenia: Fotofestiwal 2020
Potrzeba gromadzenia: Fotofestiwal 2020

Co kryje się za potrzebą posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie? Spragnionych obcowania z kulturą poza siecią, Fotofestiwal zaprasza do Łodzi między 6 a 23 sierpnia.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się tradycyjnie w pofabrycznych przestrzeniach Art_Inkubatora - dwa miesiące później od planowanej daty - między 6 a 23 sierpnia. Ze względów bezpieczeństwa program wydarzenia skupi się głównie na wystawach, spotkania z widownią zostaną ograniczone i przeniesione do Internetu. Dwie ekspozycje – w Muzeum Sztuki ms1 i budynku uniwersyteckim Motyl UŁ – zostaną otwarte w październiku.  Prezentowane w tym roku wystawy skupiają się wokół tematu kolekcjonowania jako sztuki, nawyku, pasji, a czasem obsesji.

Poznamy zatem sylwetki niezwykłych kolekcjonerów, którzy przez lata budowali unikatowe zbiory: autorskie, oparte o niekonwencjonalne kryteria i często pochodzące z zaskakujących źródeł. W przypadku każdej z wystawy narratorami będą kolekcjonerzy oraz kuratorzy, tacy jak W.M. Hunt (wystawa oo’s & iii’s), zbierający amatorskie zdjęcia Jean-Marie Donat czy Węgier Miklós Tamási (kolekcja fotografii wernakularnej Fortepan).

Wystawą zamykającą program festiwalu będzie zaprezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi wybitna kolekcja, którą przez ponad 30 lat tworzył znany francuski popularyzator sztuki oraz marszand Antoine de Galbert, założyciel prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu. Dla Fotofestiwalu Antoine de Galbert przygotował kuratorską wystawę pt. Płonący dom, która pokazuje współczesny świat w kryzysie. Znajdą się na niej prace artystów zaangażowanych politycznie i społecznie, wśród nich m.in.: Christian Boltanski, Boris Mikhailov, Jonathan Horowitz, David Goldblatt, Mikhael Subotzky, Yoho Tsuda. Wystawa ta zostanie otwarta w październiku.

 

Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi,

6-23.08.2020

Łódź & Internet

 

Więcej informacji o Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi: www.fotofestiwal.com

Aktualności związane z programem: Facebook

W odpowiedzi na sytację w kraju i na świecie organizatorzy zdecydowali się ograniczyć liczbę spotkań z widownią, część przenieść do sieci, a także zmniejszyć cenę biletu do symbolicznej opłaty.

Data publikacji: