Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Big Book Festival nie lamentuje nad stanem nadwiślańskiego nieczytelnictwa. A zamiast reanimować ...
2019-06-17 23:59:00

Pięćdziesiąt sześć twarzy czytelnika

materiały prasowe
Pięćdziesiąt sześć twarzy czytelnika
Pięćdziesiąt sześć twarzy czytelnika

Big Book Festival nie lamentuje nad stanem nadwiślańskiego nieczytelnictwa. A zamiast reanimować literaturę, pokazuje jej nowatorską siłę i wszędobylskość. 

Czyta się 4 minuty

Duży międzynarodowy festiwal czytania potrwa od 21 do 23 czerwca i w jeden weekend umożliwi spędzenie czasu z książkami na 56 różnych sposobów. Każde ze spotkań przynosi inny temat – od grzesznych przyjemności z czytania książek niegodnych, samotności kobiet wyemancypowanych, kryzysu męskiej tożsamości, przez miłość i wolność, aż po los uchodźców czy przemiany ludzkiego ciała. Wstęp na spotkania jest wolny, a cały festiwal skonstruowano tak, by jego uczestnicy w zaledwie jeden weekend nasycili się wiedzą płynącą z książek, wywołanymi przez nie emocjami i czerpali radość z czytania.

Ayobami Adebayo © KC Ogundele /materiały prasowe
Ayobami Adebayo © KC Ogundele /materiały prasowe

„Skok w bok!” – to hasło towarzyszy siódmej edycji festiwalu i taka też, swawolna i przekorna, będzie atmosfera całego wydarzenia. Przyjedzie rekordowy skład międzynarodowy – aż 23 pisarzy ze świata, od Nigerii przez USA po Włochy i Czechy – reprezentujących wcale nie główny nurt literatury, ale jego najciekawsze i nieoczywiste zakamarki. Wśród gości: Ayobami Adebayo, nowa gwiazda powieści z Nigerii, Alessandro Baricco – jeden z najbardziej kochanych pisarzy włoskich, Kate Brown – amerykańska badaczka katastrof nuklearnych, Catherine Blackledge – ekspertka do spraw kobiecej seksualności oraz Jamie Bartlett, gwiazda TED i autor tezy o tym, że Internet zabija demokrację. Wizyty pisarzy ze świata są połączone z dyskusjami i pobudzają umysłowo, ale na Big Book Festival tym razem będzie wiele okazji do inteligentnej rekreacji i relaksu.


Leniwcom mającym coraz większą trudność z wzięciem książki do ręki serwowane będą czytanie na głos oraz widowiska inspirowane literaturą. Teksty ożywione i grane na gorąco będzie można przeżywać z innymi czytelnikami. W pięciu różnych miejscach wokół powojennego domu poety Władysława Broniewskiego aktorzy będą interpretować fragmenty najlepszych polskich książek współczesnych (Żywym tekstem, występuje m.in. Maria Maj, reżyseruje Tomasz Cyz). Z balkonu przemawiać będą – jak żywi – najbardziej wpływowi liderzy w dziejach: od Jezusa przez Hitlera po Angelinę Jolie. Wcielą się w nich aktorzy i przypomną przemówienia wszech czasów – słowa, które zmieniły bieg historii (Głos ma moc, występują m.in. Janusz Chabior i Aleksandra Justa, inscenizacja Hanna Klepacka). Na otwarcie festiwalu odbędzie się widowisko Czarne czy białe? łączące motywy Fausta z cytatami z popkultury i codzienności. To spektakl o współczesnym nienasyceniu i o tym, jak pragniemy więcej i więcej, a życie to wciąż za mało (spektakl biletowany).

Jamie Bartlett, zdjęcie: Pelle Sjoden /materiały prasowe
Jamie Bartlett, zdjęcie: Pelle Sjoden /materiały prasowe

Ale najwięcej w „Skoku w bok!” będzie przyjemności, luzu i poczucia humoru. Festiwal zacznie się od wyznań. Pisarze, tacy jak Krzysztof Varga czy Michał Rusinek, będą się przyznawali do tego, co czytają, gdy nikt nie patrzy. Bez skrępowania podyskutują o książkach niereklamowanych i nierecenzowanych, za to sprawiających radość. Sylwia Chutnik wygłosi opowieść o Łajdakach i łachudrach, czyli obyczajowym rozprężeniu i alkoholowym wzmożeniu, jakie opanowało polskich literatów po drugiej wojnie światowej. Autorzy najpopularniejszych polskich memów będą pokazywać, jak z kilku słów i obrazu stworzyć mikroopowieść. O uciekaniu z własnego życia – na działkę, na kajak oraz na zawsze w Bieszczady – opowiedzą ci, którzy to zrobili. O najlepszych miejscówkach na lans i relaks powiedzą pisarze, którzy poświęcili książki Krupówkom, Juracie i innym enklawom turnusowego odprężenia. A o tym, że czytanie nie jest zarezerwowane dla bastionu ostatnich inteligentów, opowiedzą projektanci mody – goście festiwalu, którzy inspirują się książkami i szyją nowe stroje z przeczytanych liter.

A na zamknięcie beczka śmiechu, czyli Klub Komediowy w plenerze. Tematem będą czytelnictwo oraz jego niedobór. A bohaterami – Zenon oraz zlikwidowana biblioteka.

W festiwalu literackich przyjemności swój udział po raz kolejny będzie mieć kwartalnik „Przekrój”. Redakcja wyciągnie pomocną dłoń do kobiet współczesnych spragnionych szyku. Sekretarz redakcji Ewa Pawlik oraz rysowniczka Joanna Grochocka wystąpią z prelekcją retro Wdzięk i powab – kobiecy kapitałZa pomocą publikacji prasowych oraz książkowych sprzed niemal wieku poinstruują kobiety współczesne w kwestiach kluczowych dla utrzymania zdrowej sylwetki oraz dobrego samopoczucia. A Marysia zademonstruje pożądane pozycje ciała oraz gesty.

Kwartalnik „Przekrój” nie pozostawia czytelników bez opieki, gdy chodzi o czytanie długodystansowe. Jako redakcja specjalizująca się w tekstach obszernych, będzie dopingować uczestników „Rekordu świata w czytaniu do końca!”. To wyjątkowa okazja dla osób dręczonych syndromem „utknąłem w połowie” i „nie doczytałem”. Zamiast wyrzutów sumienia pojawia się szansa na poczucie satysfakcji z czytania aż do ostatniego słowa. Będzie można spróbować swoich sił, wybierając jedno z opowiadań opublikowanych w „Przekroju”, m.in. przez Sławomira Mrożka czy Stanisława Lema. Każdy tekst oznaczymy liczbą minut potrzebnych na jego przeczytanie. Wszystko po to, by mierzyć siły na zamiary i dobrnąć szczęśliwie do kropki!

Po tym ćwiczeniu z siły woli nastąpi ogólnopolski turniej krzyżówek z „Przekrojem”, który odbywa się w wielu miastach, a w Warszawie – w ramach Big Book Festival. Do łamania sobie głowy nad krzyżówką może przystąpić każdy: solo, w duecie lub tercecie. Uwaga – są nagrody finansowe na horyzoncie!

A jeśli to wszystko wydaje się zbyt angażujące, na Big Book Festivalu można też zwyczajnie poleżeć z książką. Powstanie plenerowa czytelnia z biblioteką i strefą relaksu, gdzie można stracić trochę czasu, oglądając książki i gładząc okładki. Są tacy, którym do szczęścia nie trzeba nic więcej.


 

Big Book Festival 2019 odbywa się pod patronatem kwartalnika „Przekrój”.
21–23 czerwca 2019
Warszawa, Stary Mokotów: Dąbrowskiego 81 (Big Book Cafe), Łowicka 21 (Centrum Łowicka) oraz Dąbrowskiego 51 (dom-muzeum Władysława Broniewskiego).


Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, szczegóły na www.bigbookfestival.pl

 

 

 

Data publikacji:

Paulina Wilk

Paulina Wilk

Redaktorka działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, pisarka i publicystka zajmująca się literaturą i problematyką rozwoju globalnego. Opublikowała m.in. „Lalki w ogniu” o Indiach współczesnych oraz „Pojutrze. O miastach przyszłości”, a także serię bajek o misiu Kazimierzu dla dzieci i niezupełnie dorosłych. Współtworzy Fundację „Kultura nie boli”, centrum literackie Big Book Cafe oraz międzynarodowy festiwal czytelniczy Big Book Festival.