Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
W Barcicach w województwie małopolskim już w najbliższy czwartek rozpoczyna się jeden z największych ...
2019-08-28 00:00:00
Przekrój poleca

Pannonica – Festiwal w rytmie slow

zdjęcie: Maciej Talar; źródło: materiały prasowe
Pannonica – Festiwal w rytmie slow
Pannonica – Festiwal w rytmie slow

W Barcicach w województwie małopolskim już w najbliższy czwartek rozpoczyna się jeden z największych i najważniejszych festiwali muzyki etnicznej oraz bałkańskiej w Polsce.

Pannonica Festival co roku przyciąga liczną, kolorową, międzynarodową publiczność szukającą wyjątkowych wrażeń i emocji, a przede wszystkim – tradycyjnej muzyki. W „krzakach nad Popradem” bardzo łatwo wpaść w rytm slow. Na scenie usłyszymy ognistą, energetyczną, porywającą muzykę bałkańskich orkiestr, ale poza sceną zakosztujemy niespiesznego rytmu festiwalowej wioski.

Pomimo tego, że Festiwal z roku na rok się rozwija i przybywa mu publiczności, organizatorom udaje się zachować jego kameralny charakter. Otoczenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego sprzyja odcięciu się od cywilizacji, a także bezkarnemu wrzuceniu trybu offline. Festiwal odbywa się w Barcicach – małej, malowniczej wsi położonej na lewym brzegu Popradu, która kiedyś była częścią historycznego szlaku wędrówek ludów z południa na północ Europy. Każdy z festiwalowych dni można rozpocząć poranną jogą czy warsztatami z samorozwoju, zbierania ziół lub domowej produkcji ekologicznych kosmetyków (organizatorzy oferują ponad 60 wydarzeń towarzyszących). Ważnym elementem są strefy gastronomiczne z lokalnymi przysmakami nie tylko z Polski. Znajdziemy stoiska z kuchnią wegańską i wegetariańską, a także stoiska z żywnością ekologiczną.

zdjęcie: Aneta Wójcik; źródło: materiały prasowe
zdjęcie: Aneta Wójcik; źródło: materiały prasowe

Pannonica to festiwal „kids friendly” – dzieci, które nie przekraczają 140 centymetrów wzrostu, nie muszą płacić za bilet wstępu. Rodziny z dziećmi, czyli jedna z liczniejszych grup tworzących festiwalową publiczność, mają zapewnione osobne pole namiotowe, gdzie obowiązuje cisza. Przy głównej scenie koncertowej jest wydzielona specjalna strefa komfortu oraz bezpieczeństwa, nie tylko z myślą o rodzicach z dziećmi, ale też z myślą o osobach starszych czy niepełnosprawnych. Najmłodsi uczestnicy nie będą mogli narzekać na brak warsztatów, a i tak – niezmiennie co roku – największą popularnością (nie tylko wśród dzieci) cieszy się ogromna sterta siana, czyli bezkonkurencyjne miejsce zabaw. Festiwal jest przyjazny zwierzętom (można zabrać ze sobą ukochanego czworonoga), a także miłośnikom pojazdów dwukołowych.

Organizatorzy dbają o komfort akustyczny publiczności – usłyszymy zdecydowanie mniej decybeli niż na innych festiwalach. Wszystkie koncerty są zaplanowane tak, by kończyły się koło północy. Energetyczny break został zaplanowany w nocy z piątku na sobotę – ciche atrakcje bez głośnej muzyki, specjalne pokazy filmowe pod gołym niebem. Dla tych, którzy potrzebują chwili festiwalowego wytchnienia, wydzielono strefy relaksu, a w programie wydarzeń towarzyszących znajdą się oferty wycieczek poza wioską festiwalową. Pannonica stara się dbać o środowisko, stosując rozwiązania ekologiczne, segregację odpadów czy zbiórkę plastikowych kubków w formie konkursu z nagrodami.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „The Legendary!”, na festiwalowej scenie usłyszymy takie legendy jak: Bora Dugić, Goran Bregović and His Funeral & Wedding Band, Bulgarian Voices Angelite, Kočani Orkestar czy Adam Strug.

zdjęcie: Maciej Talar; źródło: materiały prasowe
zdjęcie: Maciej Talar; źródło: materiały prasowe

Festiwal Pannonica 
29 sierpnia – 31 sierpnia 2019

Organizatorzy:
Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu
Starosądecka Fundacja Kultury

 

Data publikacji: