Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
W listopadzie świętowaliśmy pierwsze urodziny Fundacji Przekrój i mogliśmy uczcić to tylko w jeden ...
2019-12-20 00:00:00

W listopadzie świętowaliśmy pierwsze urodziny Fundacji Przekrój i mogliśmy uczcić to tylko w jeden sposób: sadząc drzewo. Nasz wybór padł na buk zwyczajny, przepiękny, rodzimy gatunek. Razem z przedstawicielem warszawskiego zarządu Zieleni Miejskiej w sobotnie przedpołudnie zebraliśmy się na warszawskim Jazdowie, chwyciliśmy łopaty i po kilku godzinach drzewo stało już w miejscu, gdzie, miejmy nadzieję, rosło będzie przez najbliższych paręset lat.

Pogoda była fantastyczna i obsypany złotymi liśćmi buk prezentował się wspaniale. Ale patrząc na niego nie mogliśmy się już doczekać momentu, kiedy na drzewie pojawią się zielone listki wiosenne – które urosną, znów przebarwią się i opadną. Rok za rokiem, poddając się łagodnemu upływowi czasu, drzewo będzie z każdej pory roku wyciągać jej esencję.

Tego dnia myśleliśmy też o dniach, kiedy nas już nie będzie, a nasze drzewo osiągnie pełnię swojego życia: za 80 lub sto lat. Taki dorosły buk daje ponoć 1700 razy więcej tlenu niż dziesięcioletnia sadzonka. I może żyć czterysta, albo i pięćset lat. Sadząc drzewa robimy coś dla świata, który dopiero nadejdzie, dla ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili.

Sadzenie drzew i dbanie o przyrodę nie jest zadaniem dla jednej osoby – wymaga współpracy, potrzebuje międzyludzkich więzi i więzi te tworzy. Fundacja Przekrój może mówić o wielkim szczęściu, ma bowiem przyjaciół. Drzewo zasadziliśmy razem z warszawskim Zarządem Zieleni Miejskiej, w ramach programu Milion Drzew. Dbać o nie będziemy wspólnie z działającym na warszawskim Jazdowie Solatorium. I jeśli Czytelniczka lub Czytelnik ma ochotę do nas dołączyć – będzie okazja. Latem wraz z Solatorium będziemy podlewać drzewo za pomocą pompy huśtawki. Już teraz zapraszamy do zabawy!

Fundacja Przekrój i redakcja „Przekroju”

Data publikacji: