Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Muzeum Narodowe w Krakowie zwraca się z prośbą o podzielenie się starymi numerami „Przekroju”.. ...
2021-05-19 00:00:00
Przekrój poleca

Muzeum Narodowe w Krakowie szuka archiwalnych okładek „Przekroju”!

mat. prasowe
Muzeum Narodowe w Krakowie szuka archiwalnych okładek „Przekroju”!
Muzeum Narodowe w Krakowie szuka archiwalnych okładek „Przekroju”!

Podziel się archiwalnymi numerami i okładkami „Przekroju”! – namawia Muzeum Narodowe w Krakowie, a my dołączamy do prośby! Dajmy drugie życie dawnym wydaniom naszego pisma.

W ramach przygotowań do stałej wystawy designu polskiego, która już niedługo będzie pokazywana w kamienicy Szołayskich w Krakowie, a docelowo znajdzie swoje miejsce w nowym oddziale muzeum w dawnym hotelu Cracovia, Muzeum Narodowe w Krakowie zwraca się do czytelników „Przekroju”  z prośbą o pomoc w uzupełnieniu muzealnych zbiorów. 

„Zwracamy się z prośbą o podzielenie się z nami (forma daru, depozytu lub zakupu) starymi numerami »Przekroju«. Jesteśmy zainteresowani okładkami tego czasopisma. Okładki były projektowane przez znakomitych artystów i mają specyficznie krakowski klimat. Czekamy na Państwa propozycje. Z góry nisko się kłaniamy” – mówi Magdalena Czubińska, kierowniczka Działu Sztuki Współczesnej MNK. 

Okładki naszego pisma od zawsze wyznaczały trendy w polskim dziennikarstwie i były artystycznym świadectwem czasów, w jakich powstawały. Od zarania „Przekroju”, czyli od 1945 r. na okładkach gościli wybitni artyści polscy i zagraniczni.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

„Zdecydowanie łatwiej wymienić tych, którzy dla „Przekroju” nie pisali, niż tych, którzy stali się jego autorami. Dla „Przekroju” pisali bowiem wszyscy. Podobnie jest z jego okładkami. Pierwszą zaprojektował Janusz Maria Brzeski, wybitny artysta z kręgu awangardy, zajmujący się też eksperymentalnym kinem. Kolaże Brzeskiego, które trafiały na przekrojowe okładki, były jednymi z pierwszych kolaży w Polsce. I to wyznaczyło kierunek – mówi Ewa Pawlik, sekretarz redakcji „Przekroju”, która w każdym numerze publikuje też kolejną opowieść z cyklu o wyjątkowych okładkach pisma. – Każda z ponad 3600 okładek była w swoim czasie progresywna, odpowiadała na panujące trendy, nawet wtedy, gdy trendy omijały blok wschodni szerokim łukiem. Większość z okładek wytrzymuje próbę czasu. Dzieła fotografa Wojciecha Plewińskiego, genialnego rysownika Daniela Mroza, grafików z kręgu Polskiej Szkoły Plakatu czy wreszcie zupełnie anonimowych twórców, których nazwiska przepadły w chaosie czasów ustrojowej transformacji, gdy nie dbano o kwestie autorstwa, są kroniką życia w Polsce na przestrzeni ponad 70 lat. I wyczytać z nich można nie mniej niż z archiwalnych artykułów”.

Materiały zbierane są do 30 lipca. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres mailowy Magdaleny Czubińskiej z MNK: mczubinska@mnk.pl

Data publikacji: