Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Jaś Kapela to jest bardziej wydarzenie niż literatura, bardziej testowanie, ile jeszcze można, wyciąganie ...
2017-12-11 10:00:00
Destroix

Kto mu zabroni?

Jaś Kapela / fot. Paweł Brzuszek
Kto mu zabroni?
Kto mu zabroni?

Jaś Kapela to jest bardziej wydarzenie niż literatura, bardziej testowanie, ile jeszcze można, wyciąganie wniosku z faktu, że literaturze wolno. Innymi słowy, poeta wolności. Wydał tomik pod choinkę.

Krytykiem jestem raczej teatralnym, raczej mówią do mnie, niż czytam, więc tę książkę polecam Państwu nieprofesjonalnie, nie możecie mieć pewności, że naprawdę dobra. Mogę tylko zapewnić, że nigdy się tak nie śmiałem, czytając poezję. Kapela z jakiegoś powodu „robi na lewicy”, ale umówmy się: prawdziwe trolle nie mają poglądów. Biorą i trollują cudze. Na przykład Rotę, Inwokację, nasz hymn narodowy, Herberta, Horacego i świętego Pawła – wszystko w jednym tomie! Gimbaza kochałaby, gdyby istniała: „Polsko, ojczyzno moja, / ty jesteś jak zdrowie, / ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, / kto cię wyskrobie”. Coś jak Uzdańskiego „Nowe wiersze sławnych poetów”, tylko bardziej. Od tego jest literatura, żeby jej było wolno. „Zawodowo zajmuję się / wkurzaniem ludzi”. Poezja typu stand-up, typu Ricky Gervais i Sarah Silverman, czyli tak zwana gruba. Bardzo klarowna, bardzo wprost, z przecinkami i rymami, bez metafor: „W przyszłości chciałbym mieć raka, / najlepiej mózgu lub ptaka”. Na końcu rymowanki o żołnierzach wyklętych, które nic nie wygrały w konkursie. Tomik zawiera 44 wiersze i kosztuje 25 zł.

Jaś Kapela, „Modlitwy dla opornych”, Wydawnictwo Ha!art, premiera 6 grudnia 2017

Data publikacji: