Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Fundacja PRZEKRÓJ i Klub Komediowy zapraszają w czwartek 22 grudnia na spektakl z udziałem Marcina ...
2022-12-20 00:00:00
Przekrój poleca

Klub Komediowy z „Przekrojem” feat. Marcin Orliński

ilustracja: Karyna Piwowarska
Klub Komediowy z „Przekrojem” feat. Marcin Orliński
Klub Komediowy z „Przekrojem” feat. Marcin Orliński

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa do Klubu Komediowego na spektakl improwizowany – i inspirowany najnowszym, zimowym „Przekrojem”! Gościem specjalnym wieczoru, który odczyta urywki z najnowszego numeru naszego kwartalnika – a także swoje wiersze – będzie poeta i wicenaczelny „Przekroju” Marcin Orliński. 

Czyta się 5 minut

Fragmenty, które 22 grudnia zostaną na scenie przeczytane przez naszego redakcyjnego kolegę, będą materiałem wyjściowym do scen, które zagrają artystki i artyści z Klubu Komediowego. Powstaną one na żywo, na oczach gości, bez przygotowanego wcześniej scenariusza.

Zimowy „Przekrój” to porcja esejów, wywiadów, felietonów, tekstów literackich i rysunków. W tym numerze – na przekór aurze – przenosimy się do ciepłego Lewantu. Podróżujemy także w czasie: tym razem do ponurego, ale jednocześnie niezmiernie ciekawego okresu, w którym na naszych ziemiach żyły wiedźmy. Leczyły, ale też rzucały uroki na krowy, biesiadowały z diabłami i sprowadzały deszcz. Poza tym tulimy się do siebie (również na misia – niedźwiedzie to kolejny temat zimowego „Przekroju”) i zanurzamy się po uszy w bieli. No i wreszcie – jak zawsze – mnóstwo literatury: wiersze Bolesława Leśmiana, Janusza Drzewuckiego i Jacka Dehnela, oraz proza, m.in. Etgara Kereta, Silje Bekeng, Camille Bordas i Ester Singer Kreitman.

Marcin Orliński jest poetą, krytykiem literackim i redaktorem. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski, ukraiński, czeski i słoweński. Z „Przekrojem” związany jest od 2016 r., najpierw jako redaktor działu kultury i społeczeństwa i redaktor prowadzący, a od 2020 r. – zastępca redaktor naczelnej. W rubryce „Wierszówka” przedstawia wiersze współczesnych poetów polskich, prowadzi również autorską rubrykę „Pegaz, gazu!”, w której prezentuje nowe, wymyślone przez siebie gatunki poetyckie. Wydał siedem książek, ostatnio Środki doraźne (Poznań 2017). Premiera kolejnej zaplanowana jest na początek 2023 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

A żeby poczuć przedsmak tego, co czeka nas w przedświąteczny czwartek, publikujemy niewydany wcześniej wiersz Marcina Orlińskiego – na pewno usłyszymy go także w Klubie Komediowym.

* * *

Skoro coraz częściej mówiąc o zwierzętach, 
używamy określenia „zwierzęta pozaludzkie”,
być może w przyszłości, po spotkaniu 

z kosmitami, będziemy mówili: „kosmici 
pozaludzcy”. A także: „kosmici pozaziemscy”. 
Kosmitą ziemskim jest na przykład stonoga. 

Kosmitą pozastonożnym jest, dajmy na to,
człowiek. Kosmito dwunożny, kosmito autorze, 
bądź miłościw stonodze i jej kosmosowi.


Kiedy: czwartek 22 grudnia, godzina 19.00

Gdzie: Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1, na placu Zbawiciela

Bilety: 40 zł

Bilety na spektakl można kupić: online – za pośrednictwem strony Klubu Komediowego. Oraz stacjonarnie w kasie Klubu Komediowego

Data publikacji: