Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Dzisiejszy występ kultowej amerykańskiej grupy Sleep w Progresji rozpoczyna wspaniały sezon koncertowy ...
2019-04-08 23:55:00
muzyka

Kłęby dymu nad pustynią

Kłęby dymu nad pustynią
Kłęby dymu nad pustynią

Sleep to jeden z najważniejszych zespołów z kręgu doom metal i stoner rock. Nagrany przez trio album Dopesmoker przez lata nie mógł znaleźć wydawcy, a dziś uznawany jest za ikoniczne dzieło mające grono wyznawców daleko wykraczające poza krąg miłośników gatunku. Religijne metafory są w tym wypadku jak najbardziej uzasadnione, bo składający się na płytę 60-minutowy utwór to w zasadzie apokryf, mieszający starotestamentowe wątki z narkotycznymi wizjami wiecznie upalonych Amerykanów. Nie o teksty tu jednak chodzi. Każdy kolejny riff gitarzysty Matta Pike’a i basisty Ala Cisnerosa brzmi jakby rzeczywiście objawiła im go jakaś wyższa forma życia. Względnie Tony Iommi. Portret gitarzysty Black Sabbath muzycy wyświetlali zresztą nie bez powodu podczas swojego poprzedniego polskiego koncertu na festiwalu Asymmetry w 2012 r.

Od czasu poprzedniej wizyty w Polsce, kiedy Sleep wracali po kilkunastu latach przerwy, muzycy nie tylko regularnie występują, ale zdążyli też zarejestrować następcę Dopesmoker. Album Sciences, który bardzo udanie nawiązywał do poprzednich nagrań Amerykanów, recenzowałem w ubiegłym roku na łamach „Przekroju”. Utwory z tej płyty usłyszymy z pewnością 9 kwietnia w warszawskiej Progresji, ale pewnie nie zabraknie też wgniatających parkiet riffów prowadzących karawanę ziołowych kapłanów przez egipską pustynię aż do świętego Jeruzalem.

Na koniec warto zaznaczyć, że koncert Sleep zwiastuje wspaniały rok dla fanów doom metalu i stoner rocka. 26 i 27 lipca w Warszawie i Gdańsku koncerty Neurosis poprzedzą występy grupy YOB. Tydzień później na katowickim OFF Festival wystąpią zaś OM oraz Electric Wizard – absolutne gwiazdy gatunku. Stosując przynależną mu nomenklaturę, przyznaję, że mocno się jaram!

 

 

Data publikacji:

Jan Błaszczak

Rocznik 1987. Na co dzień pracownik działu programowego Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Współpracuje z „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”, która ukazała się w 2018 r. w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Publikował również na łamach m.in. „Polityki”, „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”, a jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia.