Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej tym razem w atmosferze przemęczenia (albo jak kto woli – odpoczynku). ...
2021-11-10 00:00:00
Przekrój poleca

Miłe nicnierobienie
Rusza 6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

Miłe nicnierobienie

6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej tym razem w atmosferze przemęczenia. Od 15 do 21 listopada na warszawskim Osiedlu Jazdów i zakamarkach Śródmieścia będzie można ponarzekać na pracę, (nad)produktywność, presję kreatywności, pogrążyć się w nudzie i lenistwie. „Przekrój” po raz kolejny jest patronem wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Dziki Bez!

Kolejna edycja Festiwalu upłynie pod budzącym wiele emocji hasłem: „Jesteśmy zmęczeni”. Będzie jak zwykle trochę filozofii, trochę psychologii, sztuki, ekonomii, trochę o ciele, trochę o duszy, trochę o systemie. Czyli to wszystko, co pozwala nam zrozumieć współczesne uwikłanie i mechanizmy, które nas otaczają, a jednocześnie może pomóc szukać jakiegoś antidotum. 

– „Szybciej, więcej, mocniej, bardziej. Bądź efektywny, bądź kreatywny, w produktywny sposób spędzaj czas wolny”. Też macie wrażenie, że czas już w zasadzie nie jest Wasz? Jesteśmy zmęczeni, wyeksploatowani, ledwo zipiemy, a trzeba robić kolejne rzeczy, działania i… kolejne festiwale – mówi Karolina Śmigiel, współorganizatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej. Organizatorzy zapraszają do wspólnego namysłu nad kapitalizmem, który każe produkować więcej i więcej, generuje potrzeby, zawłaszcza czas, utożsamia nas z działaniami i pracą, którą wykonujemy.  

W programie spotkania i warsztaty odnoszące się m.in. do książek: Kapitalizm sieci Jana J. Zygmuntowskiego, Praca bez sensu Davida Graebera, Codzienność nudy Aleksandry Gordowy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Powstanie też przestrzeń do wspólnego dzielenia się swoimi bolączkami – Chór Narzekania, który zakończy się performance'em (ang. wykonanie, występ, wydajność).  

– Ale nie chcemy zastać się w biadoleniu. Spróbujmy pomyśleć, czy da się odzyskać czas wolny, pracę, która nie alienuje, swobodną kreatywność i twórczość (bez zamówień i oczekiwań rynku). A może właśnie będziemy nie robić nic i przysiądziemy wspólnie na tej starej, zdezelowanej kanapie? – pyta Śmigiel.  

W tym roku nową częścią jest wystawa miejska, którą zainspirowała formuła zeszłorocznego, pandemicznego festiwalu. W Śródmieściu Warszawy, w nietypowych, bo nie ściśle artystycznych miejscach będzie można wziąć udział w dwóch ścieżkach – pierwsza dotyczy niewidzialnej pracy, a druga pracy, której się nie wykona. – Ta druga jest pokłosiem open calla, który ogłosiliśmy we wrześniu. Wybraliśmy prace, jednocześnie maksymalnie ograniczając swoją pracę kuratorską, ekspercką, zdając się na los. My też jesteśmy zmęczeni – mówi z uśmiechem Diana Gaik, członkini Zespołu Zmęczonych Kuratorów i współorganizatorka festiwalu.  

W programie festiwalu m.in.: 

ROZMOWY BRUTTO-BRUTTO 

• Kochaj to, co robisz! –  o skutkach przegranej rewolucji ‘68   

• Płacisz emocjami, danymi i czasem – o kapitalizmie kognitywnym   

• Czy nuda jest zawsze nudna? – o psychologicznych i nie tylko, twarzach nudy  

WARSZTATY NA ZMĘCZENIE 

• Zrób sobie podnóżek – praca ręczna z troski o siebie  

• Terapia Nudą z kliniką ETC   

• Ćwiczenia z PRZEpracowania   

• Dom z nudy – o projektowaniu (nie)produktywnej przestrzeni   

• Myślenie ciałem – o wysiłku i regeneracji  

WARSZTATY B2B 

• Praca bez sensu – dlaczego wypruwamy sobie żyły?  

• Jak zostać krypto-artystą? – o wirtualnym rynku sztuki   

Więcej na: 

www.fma.waw.pl 
https://www.facebook.com/fma.waw  

Data publikacji: