Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Przypuszcza się, że Karol Wójciak, zwany Heródkiem, stworzył kilkaset rzeźb. W kolekcjach muzealnych ...
2019-11-23 23:59:00
Przekrój poleca

Heródek w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Heródek w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Czyta się 1 minutę

Przypadek sprawił, że Heródka (1892–1969) – żyjącego w Lipnicy Wielkiej pastucha i rzeźbiarza –  poznali Jerzy Darowski i Irena Wrońska podczas etnograficznej wyprawy w teren (1959 r.). Kilka lat później o Heródku napisał w „Przekroju” Jan Bujak. Odtąd ten niepozorny lipniczanin zaczął przyciągać etnografów, kolekcjonerów, krytyków sztuki. Ich lista jest i długa i znamienita. Na łamach naszego czasopisma pojawił się jeszcze raz w tym roku, za sprawą Bereniki Steinberg.

Dziś Heródek wciąż wywiera magnetyczny wpływ, czego przykład daje m.in. Maja Spychaj-Kubacka, aktorka teatralna z Krakowa. Od lat wyprawia się na Orawę, tropiąc Heródkowe ślady (zebrane na stronie herodek.pl). Przytoczone na wystawie wspomnienia lipniczan czerpiemy z jej właśnie prac.

Przypuszcza się, że Karol Wójciak stworzył kilkaset rzeźb. W kolekcjach muzealnych i prywatnych zachowało się około 150. Każda z nich, także zwana „heródkiem”, jest osobno obecna. Stanąwszy wobec niej, wyczuwamy, że skrywa przed nami o wiele więcej.

Na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie zobaczymy znakomitą ich część. „Przekrój” poleca!

Wystawę można oglądać w Domu Esterki w Krakowie (ul. Krakowska 46) do 15 marca 2020 roku.

 

Data publikacji: