Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
W jedyny taki lipcowo-sierpniowy weekend zapraszamy do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna!
2021-07-28 00:00:00

Filmowe święto!
30 lipca 2021 r. rusza festiwal Kino na Granicy

mat. prasowe festiwalu Kino na Granicy
Filmowe święto!
Filmowe święto!

Tegoroczny, już 23., Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. „Przekrój” już po raz trzeci jest partnerem medialnym tego wyjątkowego filmowego święta – a w tym roku dodatkowo jesteśmy także organizatorami dwóch wyjątkowych wydarzeń towarzyszących!

Czyta się 4 minuty

3 sierpnia o godz. 10:00 zapraszamy do kina Piast na pokaz wyjątkowej animacji o legendarnej redaktorce „Przekroju”, Jance Ipohorskiej: Kobieta z kamyczkiem w sercu (wstęp w ramach akredytacji lub po zakupie biletu – pokaz w paśmie krótkich metraży), a przez cały czas trwania festiwalu – na ponadczasową wystawę okładek pt. „Przekrój”. Pierwsza strona, którą będzie można oglądać od 30 lipca do 4 sierpnia w holu Oranżerii Zamku Cieszyn. Wystawę otworzy wernisaż w piątek o godzinie 17:00, a gości przywita poeta, krytyk literacki i zastępca red. naczelnej „Przekroju”, Marcin Orliński, którego autorską rubrykę o poezji Pegaz, gazu! można znaleźć w każdym numerze naszego kwartalnika. 

Ważnym punktem programu 23. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy będzie sekcja poświęcona jubileuszowi powstania Grupy Wyszehradzkiej, do którego nawiązuje hasło i plakat tegorocznego wydarzenia Wyszechradzkie Komety.

W programie znajdują się retrospektywy Andrzeja Żuławskiego i Janusza Gajosa, a także cykl filmów poświęconych Václavowi Havlowi – politykowi, działaczowi antykomunistycznemu i artyście, słowem najbardziej rozpoznawalnemu Czechowi na świecie.

Na miłośników kina czeskiego i słowackiego czeka też retrospektywa poświęcona 90. rocznicy powstania największej i najważniejszej wytwórni filmowej w Czechach – praskiemu Barrandovi. Założone przez braci Miloša i Václava Havla (Václav jest ojcem Václava Havla – dramaturga i pierwszego prezydenta Czech) Studio Filmowe Barrandov zaczęto budować w Pradze w listopadzie 1931 r. Jego nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa Joachima Barrande'a, który w XIX w. prowadził badania w tym rejonie i na którego cześć nazwano dzielnicę Barrandov. 

„Jej historia to tak naprawdę historia całej kinematografii czechosłowackiej – praktycznie wszystkie najważniejsze dzieła naszego kina powstały na tym »wzgórzu pełnym filmowej magii«, jak niektórzy nazywają tę wciąż działającą wytwórnię filmową. Wybór filmów w tym cyklu będzie dla widzów niecodzienną przygodą, podczas której zobaczą kluczowe dzieła produkcji wytwórni, mniej lub bardziej znane szerszej publiczności. Przede wszystkim będzie to jednak prezentacja mistrzowskiego kina największych czeskich reżyserów, którzy stworzyli niezapomniane filmowe perełki, cenione także za granicą” – mówi Martin Novosad, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie czeskiej. 

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni, który symbolizuje jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku, celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy. Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.

Szczegółowe informacje i program projekcji na stronie: https://kinonagranicy.pl/ oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/206526660916786

Data publikacji: