Już w najbliższą niedzielę startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a jego gośćmi, podobnie jak w latach ubiegłych, będą wyśmienici pisarze, krytycy, językoznawcy, artyści i gwiazdy estrady. Nie zabraknie również „Przekroju”. W programie szóstej edycji przedsięwzięcia przeważają dyskusje o literaturze i książkach, ale przewidziano też spektakle, wieczory poetyckie, koncerty czy wystawy.
Jest również bogata oferta wartościowej rozrywki dla najmłodszych, m.in. spotkania z autorami książek dla dzieci, warsztaty muzyczne i plastyczne. W tym roku program Małej Stolicy Języka Polskiego rozdzielono terminami od programu głównego. Kilka propozycji będzie dostępnych jedynie online, ale większość wydarzeń festiwalowych odbywa się w tradycyjnej, plenerowej formie z bezpośrednim udziałem publiczności – od 2 do 8 sierpnia.
Na początek organizatorzy zapraszają do Zamościa (Niedziela w Zamościu na Rynku Wodnym), a potem do urokliwego, festiwalowego miasteczka nad brzegami Wieprza w Szczebrzeszynie. Tradycyjnie w harmonogramie imprezy uwzględniono nie tylko spotkania autorskie, ale też atrakcje rekreacyjne, np. literacką wyprawę rowerową do okolicznych wąwozów. Odbędą się również „Mecz poetycki” i gra literacka „Pierwsze zdanie”.
W ramach Festiwalu przyznane zostaną Nagroda „Człowiek Słowa” (laureaci poprzednich edycji to Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska) oraz Nagroda Wielkiego Redaktora (w 2018 r. otrzymała ją Marianna Sokołowska, a w 2019 r. – Małgorzata Szczurek). Ogłoszony zostanie także kolejny Apel Szczebrzeski, zainicjowany w trosce o ochronę bogactwa polszczyzny.
Patronem tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid, a lista zaproszonych gości obejmuje ponad 70 nazwisk. Do Szczebrzeszyna i Zamościa przyjadą m.in.: Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Wawrzyniec Konarski, Maja Komorowska, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Mikołaj Łoziński, Leszek Mądzik, Mira Marcinów, Zygmunt Miłoszewski, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Adam Wajrak, Marcel Woźniak, Jakub Żulczyk i wielu innych twórców. Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej: Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk.
Spotkanie z „Przekrojem”
„Przekrój” pojawi się na festiwalu w kilku odsłonach. W naszym kiosku można będzie nabyć dotychczasowe numery kwartalnika, krzyżówki, kubki, koszulki oraz zakładki do książek z Filutkiem, a także plakaty autorstwa naszych rysowników. Przy kiosku zorganizujemy plenerową czytelnię.
Na terenie festiwalu będzie można obejrzeć wystawę makabresek Michała Rusinka. Te krótkie, podszyte czarnym humorem wiersze, nawiązujące do twórczości Edwarda Goreya, zilustrował Sebastian Kudas. To zresztą niejedyni autorzy „Przekroju”, którzy goszczą w tym roku w Stolicy Języka Polskiego. Goście festiwalu będą mieli też okazję zobaczyć i usłyszeć instalację „Usłyszane”.
Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne, jednak ze względu na procedury sanitarne każdy z uczestników zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (wraz z klauzulą RODO).
Więcej informacji na:
Film z Festiwalu 2018:

Data publikacji: