pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Warszawy. Składa się z cyklu ...
2020-09-03 00:00:00
Przekrój poleca

Festiwal Hipolita i Ludwiki

Festiwal Hipolita i Ludwiki

Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Warszawy. Składa się z cyklu koncertów, wystaw i wydarzeń plenerowych, zorganizowanych na terenie Kolonii Wawelberga, zabytkowego osiedla na warszawskiej Woli. Ma na celu łączenie ludzi o różnych poglądach, wyznaniach i statusie społecznym. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, majowy festiwal został przeniesiony na wrzesień.

Festiwal otworzy już 4 września wystawa Spojrzenia Szymborskiej poświęcona polskiej poetce i noblistce. W Otwartej Kolonii będzie można zobaczyć m.in. kolaże autorstwa Szymborskiej, jej przedmioty codziennego użytku oraz fotografie autorstwa Joanny Helander. Wystawa potrwa do 28 września.

Główne wydarzenie Festiwalu Hipolita i Ludwiki odbędzie się 6 września. Na dziedzińcu Kolonii Wawelberga (ul. Górczewskia 15) wystąpi wokalista, instrumentalista i kompozytor, Stanisław Soyka wraz z zespołem Soyka Kwintet. 

W tym dniu zaśpiewa także aktorka Teatru Capitol we Wrocławiu, Emose Uhunmwangho, a towarzyszyć jej będą “Baśniowe Skrzypotrąpy” – muzycy, grający na instrumentach, które zostały stworzone na wzór XIX-wiecznych „Skrzypiec Stroha” . W programie także koncert wokalisty i pianisty Michała Sobierajskiego. Na festiwalowej scenie nie zabraknie atrakcji dla miłośników teatru. Będzie można obejrzeć mini spektakl poświęcony Wisławie Szymborskiej oraz spektakl dla dzieci, Złota Rybka w reżyserii Tomasza Zadrożnego z Teatru Baza.

Jak co roku, na odwiedzających tego dnia Kolonię Wawelberga czeka sporo atrakcji nie tylko na scenie, ale na całym terenie osiedla. W programie m.in. wystawy, odsłonięcie muralu poświęconego Wandzie Lurie i Parada Rowerowa

Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowy projekt non profit organizowany przez społeczników i oddolna inicjatywa Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Wszystko wzięło się z miłości do miejsca – najstarszego, istniejącego osiedla mieszkaniowego w Warszawie – i zachwytu ideą, która stała za jego powstaniem. Kolonię wymyślił i ufundował wraz z żoną Ludwiką, Hipolit Wawelberg. 120 lat temu warszawski finansista i społecznik dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze. Dołożył spójny program społeczny. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw. Wawelbergowie wierzyli, że taka formuła zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.


Festiwal Hipolita i Ludwiki 2020 trwa od 6.09.2020 do 28.09.2020.

Data publikacji: