Czas na fiestę i sjestę! Spragnionych wiedzy, rozrywki i dobrej zabawy, świętujących koniec wakacji albo początek jesieni zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Czasu Wolnego LABA! Już 3 i 4 września na warszawskim Jazdowie.
Będziemy wspólnie tańczyć, śpiewać, medytować, uczyć się (i innych), naprawiać ubrania i relacje, praktykować jogę i dobre obyczaje, oglądać filmy i podziwiać najładniejsze strony i okładki „Przekroju” oraz oczywiście – powakacyjne piegi. Słowem: pełen przekrój rozrywek!
Do najlepszej zabawy z możliwych zapraszamy znajomych, przyjaciół (także tych czworonożnych), rodzinę i wszystkich tych, którzy chcą czynić dobro – w skali mikro i makro.
Nie zabraknie pysznego humoru (i hummusu) oraz oczywiście autorów i redakcji „Przekroju”.
W końcu grunt to dobra zabawa!
Wstęp nie inaczej – jak zawsze wolny!
Uwaga! Program może ulec jeszcze drobnym zmianom
10.00–11.00 Poranek z jogą
Poranna joga na dzień dobry.
Trawnik przed Domkiem Filmowym, ul. Jazdów 8/1
10.00–12.00 Zabawy z uważnością – warsztaty dla dzieci
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, czym jest uważność i dlaczego warto ją praktykować, poznają wybrane techniki ćwiczenia uważności oraz regulacji emocji za pomocą zabaw angażujących oddech.
Domek Partnerstwa ul. Jazdów 10/5
10.00–18.30 Coś dla ciała
Wydarzenie przeznaczone dla wszystkich, którzy czują potrzebę zrobienia czegoś dla ciała. Masaże indywidualne z masażystami grupy Helping Helpers (oferujących pomoc dla wolontariuszy konfliktu uchodźczego) oraz warsztaty Shiatsu z Klubem Shiatsu Familly. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz.
Fundacja Bullerbyn, Organizacja: Niedziela dla Helpera, Jazdów 5a/1
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1514517582320279
10.00–14.30 masaże indywidualne
Masaż klasyczny, MTG, Ralax&Therapy z masażystami grupy Helping Helpers.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz.
Fundacja Bullerbyn, Organizacja: Niedziela dla Helpera, Jazdów 5a/1
11.00–12:30 Trening biegania naturalnego
Przebieżka dla dorosłych i nastolatków. Bieganie naturalne łączy się z całkowitą zmianą naszych biegowych przyzwyczajeń – to rodzaj biegania, w którym ruch stopy jest najbardziej płynny i zbliżony do poruszania się boso. Celem zajęć jest pokazanie, że bieganie nie musi być męczące, a energia włożona w każdy krok do nas wraca.
Potwory, ul. Jazdów 8/1
11.00–13.00 Hamakowanie sensoryczne
Przedpołudniowe hamakowanie, podczas którego będzie można skupić swoją uwagę na tym, co tu i teraz, z dużą uważnością i szacunkiem dla przyrody. Zajęcia będą się odbywały w hamakach, w pozycji leżącej sprzyjającej wyciszeniu się i kontemplacji natury.
Trawnik obok budynku Starej Łaźni, ul. Jazdów 8a
11.00–11.45 Tańce roślin i drzew. Medytacja w ruchu z Moniką Leszczyńską
Tańce w kręgu, które zachęcają do znalezienia swojego miejsca w naturze i poczucia się jej częścią. Zapraszają do zatrzymania się na chwilę w swoim codziennym ruchu i wejścia w inny rytm – bardziej wewnętrzny, zsynchronizowany z rytmem roślin oraz żywiołów.
Skwer Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
11.00–13.30 Małe A – warsztaty architektoniczne dla dzieci
Warsztaty dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem jest uwrażliwienie dzieci na otaczający je świat.
Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6
11.00–14.00 Improwizacja Deklinowana. Warsztaty improwizowanego upcyklingu
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak w kreatywny sposób wykorzystać zepsute lub stare przedmioty. Warsztaty poprowadzi Magda Piotrowska, aktywistka z nurtu zrównoważonego rozwoju.
Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18
11.30–13:00 Relaksacyjny miks
Praktyczny przegląd krótkich technik relaksacyjnych – takich, które każdy będzie mógł później łatwo wprowadzić do swojego dnia codziennego. Połączenie elementów tradycji Wschodu, bazujących na jodze (zwłaszcza pranajamie, czyli ćwiczeniach oddechowych), qigongu i medytacji, oraz Zachodu, jak np. refleksologia i stymulacja nerwu błędnego. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Rostkowska, reporterka, redaktorka i joginka.
Chata Numinosum, ul. Jazdów 3/5
12.00–13.30 Oprowadzanie po Osiedlu Jazdów
Spacer po Osiedlu Jazdów połączony z opowieścią o historii tego wyjątkowego miejsca w sercu Warszawy. Niepowtarzalna okazja do odwiedzenia tajemniczych ogrodów i domków.
Zbiórka przed domkiem Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
12.30–15.00 Warsztaty tworzenia wycinków w termosie
Warsztaty tworzenia kolaży słownych. Niezwykła okazja do zabawy nożyczkami i niszczenia, a potem dania zupełnie nowego, drugiego życia przeczytanym gazetom. Wszystko ostrożnie, żeby się nie skaleczyć.
Domek Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
13.00–17.00 Wielki Jazdowski Kolaż – kółko plastyczne
Kółko plastyczne dla wszystkich – tych, którzy lubią malować, rysować, wyklejać, niezależnie od tego, czy robią to na co dzień, czy tylko od święta. Spotkanie absolutnie bez oceniania – każdy może pracować dla siebie, dla relaksu i dobrze spędzonego czasu.
Domek Filmowy, ul. Jazdów 8/1
13.30–15:00 Joga spokoju
Joga przywracająca spokój w ciele i umyśle; mogą wziąć w niej udział zarówno ci, którzy z jogą jeszcze nigdy się nie zetknęli, jak i praktykujący regularnie. Słowem – joga, do której nie trzeba mieć żadnego przygotowania, oprócz odpowiedniego nastawienia, tj. chęci poczucia się miło we własnym ciele. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Rostkowska. reporterka, redaktorka i joginka.
Skwer Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
13.30–14.30 „Kot i pies” – spektakl
Interaktywny spektakl z piosenkami skierowany do najmłodszych widzów. Tekst powstał pod wpływem inspiracji bajką ludową „Dlaczego pies i kot się kłócą”. Jest to opowieść o uniwersalnych wartościach przedstawiona w bajkowej i dowcipnej formule.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.00–14.45 Warsztaty „Miejskie kurki”
W kurniku na Jazdowie mieszkają trzy kury. Każdego dnia (no, niemal każdego) znoszą jaja i zajmują się swoimi ważnymi kurzymi sprawami. Warto poznać je bliżej.
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
14.00–15.30 Małe A – warsztaty architektoniczne dla dzieci
Warsztaty dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem jest uwrażliwienie dzieci na otaczający je świat.
Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6
Fińskie ślady w Warszawie – gra miejska
14.00–15.00 – zapisy
15.00 – 17.30 – gra
18.00 – rozdanie nagród
Uczestnicy gry, podzieleni na kilkuosobowe grupy, dostaną mapkę Jazdowa i ruszą na poszukiwania śladów, które ‒ krok po kroku ‒ doprowadzą ich do skarbu. Po drodze będą rozwiązywali zagadki i wykonywali zabawne zadania. Te ślady to: domki fińskie, Muminki, gra Mölkky oraz inne.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.00–20.00 Finlandia malowana światłem
Wernisaż wystawy fotograficznej, czyli wspomnienia miłośników Finlandii uwiecznione na zdjęciach.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.00–22.00 Leśna Czytelnia
Przenośnia LAS zaprasza wszystkich miłośników dobrej lektury – zapewniamy leżaki, hamaki, kocyki i poduszki. Lekturą będzie można rozkoszować się w cieniu drzew, w blasku słońca, a nawet w świetle gwiazd. Uwaga! Na kiermaszu będzie można wymienić się książkami lub kupić je za symboliczny datek.
Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2
14.30–18.00 Rozgrywki w grę Mölkky o drugi puchar „Przekroju” i Towarzystwa Polska–Finlandia (rozgrywki towarzyskie)
Mölkky to fińska gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i oczywiście szczęścia.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.30–18.00 Mała LABA
Warsztaty plastyczne, podczas których będzie można nauczyć się, jak zrobić masę solną, wykorzystać materiały z recyklingu do prac plastycznych, a także oddać się zabawie z pełną kolorów chustą do animacji Klanza.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.30–18.00 Gry planszowe
Grajmy razem – w gry znane i mniej znane. Wybór będzie naprawdę ogromny, a zabawa przednia!
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
15.00–15.45 Warsztaty pszczelarskie (grupa dla dorosłych)
Podczas tego spotkania dorośli będą mogli zapoznać się z pszczołami i próbować się z nimi zaprzyjaźnić. Uwaga: prosimy o założenie długich spodni, skarpetek i krytych butów!
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
15.00–18.00 Obieg Zamknięty. Warsztat tańca butoh z Wojciechem Matejką
Medytacyjny, ruchowy, taneczny warsztat bycia w ciele i poszukiwania swojego naturalnego ruchu. Doskonała okazja do przepuszczenia trudnych emocji przez ciało.
Chata Numinosum, ul. Jazdów 3/5
15.30–17.30 Sztuka naprawiania ubrań
Warsztaty z japońskiego haftu sashiko, odkrywanego dziś w Polsce w kontekście idei less waste. Niesamowita możliwość poznania japońskich wzorów hafciarskich i zdobycia wiedzy na temat naprawy ulubionego ubrania, a nawet uszycia od zera pokrowca na notes lub książkę. Warsztaty poprowadzi Dominika Bok.
Domek Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
16.00–16.45 Warsztaty pszczelarskie (grupa rodzinna)
Spotkanie poświęcone temu, jak zaprzyjaźnić się z pszczołami i je zrozumieć. W grupie rodzinnej mogą uczestniczyć dzieci od lat 7. Uwaga: prosimy o założenie długich spodni, skarpetek i krytych butów!
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
16.00–18.30 warsztaty Shiatsu z Klubem Shiatsu Familly
Shiatsu to łagodny masaż całego ciała polegający głównie na uciskach kciukiem i dłonią wzdłuż meridianów, wywodzi się z tradycyjnego masażu japońskiego. Warsztaty prowadzone będą w parach. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz.
Fundacja Bullerbyn, Organizacja: Niedziela dla Helpera, Jazdów 5a/1
17.00–18.00 Warsztaty tańców izraelskich, Kinga Kalupa
Warsztaty dla początkujących, czyli dla każdego. Tańce w kręgu i w liniach, dynamiczna muzyka i radosny sposób na spędzenie czasu. Warsztaty bez ograniczeń wiekowych. Uwaga: wygodne buty obowiązkowe.
Skwer Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
17.00–18.00 Sąsiedzkie oprowadzanie po Osiedlu Jazdów, Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów
Spacer po Osiedlu Jazdów połączony z opowieścią o historii tego wyjątkowego miejsca w sercu Warszawy. Niepowtarzalna okazja do odwiedzenia tajemniczych ogrodów i domków.
Zbiórka na skwerze Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
17.00–18.30 Moja i twoja opowieść. Warsztaty tworzenia krótkich form komiksowych
Warsztaty z tworzenia za pomocą ołówków i cienkopisów krótkich autorskich opowieści, czyli własne – a więc najlepsze – historie opowiedziane słowem i obrazem. Spotkanie skierowane do młodzieży i dzieci powyżej 9. roku życia. Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6
18.00–20.00 Kąpiel leśna
Shinrin-yoku, czyli kąpiel leśna, to praktyka wywodząca się z Japonii, która pozwala na zanurzenie się w atmosferze lasu wszystkimi zmysłami. Polega na byciu tu i teraz, nieśpiesznym spacerze oraz odkrywaniu otaczającego środowiska i doświadczaniu go. Wszystko po to, aby poprawić samopoczucie, a także czerpać korzyści dla zdrowia. Trasa spaceru zaprojektowana jest na około 1 km. Spotkanie na skwerze Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
18.00–21.00 Improwizacja Deklinowana. Otwarta scena dla sztuk dowolnie improwizowanych
Spotkanie, w ramach którego improwizatorzy oraz improwizatorki spróbują stworzyć krótkie, kilkuminutowe utwory w czasie rzeczywistym. Utwory te będą powstawać na scenie Rotacyjnego Domu Kultury, w losowanych lub tworzonych ad hoc 3–5-osobowych zespołach. Wydarzenie przeznaczone zarówno dla osób mających doświadczenie w wolnej improwizacji, jak i dla chcących jej spróbować. Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18
18.00–22.00 Witek Dąbrowski: „Same Water” – wystawa multimedialna, wystawa i performance
Wydarzenie dla miłośników sztuki (choć nie tylko!).
Solatorium, ul. Jazdów 3/9
18.00–23.00 Głosy poezji. Instalacja poetycka
Warsztaty z tworzenia ekfraz i malowania wierszy. Inspiracją będą tu głosy poetek i poetów. Wiersze będą szeptane, deklamowane, śpiewane i wykrzykiwane. Kolorowanki do wierszy współczesnych poetek i poetów autorstwa Joanny Łańcuckiej i Oli Wasilewskiej posłużą do tworzenia własnych kolaży poetyckich i staną się częścią szalonej „Labowej” instalacji ogrodowej.
Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2
18.30–23.55 Symbiotic – koncert
Niezwykły koncert na wsi w samym sercu Warszawy! Możliwość wsłuchania się w dźwięki rosnącej trawy i szumiących drzew w otoczeniu ambientowych brzmień. A do tego pokazy wizualizacji na ścianach domku fińskiego. Wspaniała okazja, by się zrelaksować i oderwać od zgiełku miasta.
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
19.00–23.00 Wacław Warchoł: „Occult 2.0” – wystawa i performans
Wystawa prac Wacława Warchoła obejmująca lata 2019–2022, połączona z zaproszeniem widzów do świata osobistych doświadczeń z zakresu okultyzmu, mistycyzmu i ezoteryki.
Zaczarowany Ogród, ul. Jazdów 3/17
19.15–20.30 Oddychaj wierszem. Występ poetycki Justyny Bargielskiej i Natalii Malek
Niezwykłe spotkanie poetki z poetką, czytelniczek i czytelników z wierszem, słowa z przyrodą, dnia z nocą. Na scenie Przenośni LAS spotkają się Justyna Bargielska i Natalia Malek, aby czytać poezję, rozmawiać o niej i wsłuchiwać się w nowe literackie frazy. Obie poetki będą również jurorkami Turnieju Jednego Wiersza. Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2
19.30–21.30 Pokaz filmu „C’mon C’mon”
Wielki comeback Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów”, a także spektakularny powrót na ekran Joaquina Phoenixa. Uczta filmowa na najwyższym poziomie!
Domek Filmowy, ul. Jazdów 8/1
20.00–22.00 Rejs: Kameralny koncert Moniki Żelazek i Sebastiana Krajewskiego
Muzyczna uczta w kameralnym stylu. Monika Żelazek i Sebastian Krajewski zapraszają na łagodne pieśni i spotkanie ze śpiewającą duszą.
Chata Numinosum, ul. Jazdów 3/5
20.30–22:30 Turniej Jednego Wiersza
Wspólny Pokój i Przenośnia LAS zapraszają poetki i poetów oraz wszystkich wielbicieli małych form literackich na Turniej Jednego Wiersza. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden własny tekst poetycki i zaprezentować go przed publicznością oraz jury. Do wygrania 400 zł i publikacja wyróżnionych utworów na fanpage’u Wspólnego Pokoju.
Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2
20.00–01.00 Potańcówka z muzyką tradycyjną Lubelszczyzny i nie tylko
Relaks, muzyka, rozmowy i taniec w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej, w której odbędzie się potańcówka z udziałem Orkiestry Dętej ze Zdziłowic oraz innych znamienitych kapel wiejskich z Polski i Ukrainy.
Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20
20.00–02.00 Wystawa rysunków Daniela de Latoura
Daniel de Latour to polski artysta tworzący komiksy oraz ilustrujący książki dla dzieci. Jego twórczość to wspaniała uczta dla oczu i wyobraźni.
Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20
10.00–11.00 Poranek z pilatesem
Ćwiczenia na dobry początek dnia. Domek Filmowy, ul. Jazdów 8/1
10.00–18.30 Coś dla ciała
Wydarzenie przeznaczone dla wszystkich, którzy czują potrzebę zrobienia czegoś dla ciała. Masaże indywidualne z masażystami oraz terapeutami grupy Helping Helpers (oferujących pomoc dla wolontariuszy konfliktu uchodźczego). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz.
Fundacja Bullerbyn, Organizacja: Niedziela dla Helpera, Jazdów 5a/1
10.00–14.30 masaże indywidualne
Masaż refleksologiczny stóp, twarzy lub masaż klasyczny z masażystami grupy Helping Helpers. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz.
Fundacja Bullerbyn, Organizacja: Niedziela dla Helpera, Jazdów 5a/1
10.00–16.00 Kiermasz rękodzielniczy z warsztatami dla dzieci i dorosłych
Znajdziecie tu artystyczną biżuterię, ceramikę, malowane wzorzyste koszulki i torby, rzeźby, kosmetyki, świeczki, obrazy, szydełkowe pluszaki i wiele innych cudowności.
Chata Numinosum ul. Jazdów 3
10:00-13:00 Przekrój przez kompostownik - warsztaty Joanny Baranowskiej
Joanna Baranowska, autorka bloga Organiczni.eu i książki „Jak kompostować? To proste!”. Ekoedukatorka, upowszechnia wiedzę o kompostowaniu, eksperymentuje z materią organiczną i stawia na działce kolejne kompostowniki.
Na warsztatach dowiecie się, jak zbudować własny kompostownik i jak dobrać rodzaj kompostowania do swoich potrzeb. Co można wrzucać do kompostu, a czego nie. Jak zbudować kompostownik do domu i dlaczego powinien być to wermikompostownik. Nie zabraknie quizu na temat wiedzy o dżdżownicach i innych mieszkańcach kompostu!
Domek Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
11.00–13.00 Śniadanie w ogrodzie
Nieśpieszne piknikowe śniadanie o charakterze składkowym. Poranną ucztę umili Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, która stworzy oprawę muzyczną stawiającą na nogi lepiej niż najmocniejsza kawa.
Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20
11.00–12:30 Trening biegania naturalnego
Przebieżka dla dorosłych i nastolatków. Bieganie naturalne łączy się z całkowitą zmianą naszych biegowych przyzwyczajeń – to rodzaj biegania, w którym ruch stopy jest najbardziej płynny i zbliżony do poruszania się boso. Celem zajęć jest pokazanie, że bieganie nie musi być męczące, a energia włożona w każdy krok do nas wraca.
Potwory, ul. Jazdów 8/1
11.00–11.45 Tańce roślin i drzew. Medytacja w ruchu z Moniką Leszczyńską
Tańce w kręgu, które zachęcają do znalezienia swojego miejsca w naturze i poczucia się jej częścią. Zapraszają do zatrzymania się na chwilę w swoim codziennym ruchu i wejścia w inny rytm – bardziej wewnętrzny, zsynchronizowany z rytmem roślin i żywiołów.
Skwer Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
11.00–13.30 Małe A – warsztaty architektoniczne dla dzieci
Warsztaty dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem jest uwrażliwienie dzieci na otaczający je świat.
Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6
11.00–15.00 Wystawa rysunków Daniela de Latoura
Daniel de Latour to polski artysta tworzący komiksy oraz ilustrujący książki dla dzieci. Jego twórczość to wspaniała uczta dla oczu i wyobraźni.
Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20
11.00–17.00 Grunt to zabawa
Przestrzeń do zabawy inna niż wszystkie. Zamiast znanego układu i urządzeń – kuchnia błotna, pnie i gałęzie drzew, stare ule, rynny, naturalne lub ponownie wykorzystane materiały. Zapraszamy dzieci samodzielnie chodzące (około 2–6 lat), rodzeństwo oraz rodziny wraz ze znajomymi.
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
12.00–16.00 Czytanie „Przekroju”
Czas na wspólne czytanie! Autorzy, redaktorzy i współpracownicy „Przekroju” wespół zespół i na kilka głów będą czytać nasz kwartalnik.
12.00–13.30 Oprowadzanie po Osiedlu Jazdów
Spacer po Osiedlu Jazdów połączony z opowieścią o historii tego wyjątkowego miejsca w sercu Warszawy. Niepowtarzalna okazja do odwiedzenia tajemniczych ogrodów i domków.
Zbiórka przed domkiem Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
12.00–14.00 Glina i koło – warsztaty garncarskie
Warsztaty na kole garncarskim to doskonały sposób na wyciszenie się i skupienie na jednej czynności. Świetna okazja, by wspólnie lub samemu lepić, ugniatać, głaskać, toczyć i… brudzić się!
Domek Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
12.00–14.00 Improwizacja Deklinowana. Warsztaty impro z Grzegorzem Uzdańskim (grupa dla młodzieży)
Warsztaty z podstaw i zasad świata improwizacji – przydatnych w działaniach artystycznych oraz życiu codziennym. Wydarzenie przeznaczone dla osób, które chcą przełamać wstyd, działać z innymi ludźmi, zaznajomić się z technikami interpretacji i reakcji na bodźce.
Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18
13.00–17.00 Wielki Jazdowski Kolaż – kółko plastyczne
Kółko plastyczne dla wszystkich – tych, którzy lubią malować, rysować, wyklejać, niezależnie od tego, czy robią to na co dzień, czy tylko od święta. Spotkanie absolutnie bez oceniania – każdy może pracować dla siebie, dla relaksu i dobrze spędzonego czasu.
Domek Filmowy, ul. Jazdów 8/1
13.00–17.00 Wyplatanie makram
Warsztaty z wyplatania makram. Sznurek, patyk i arcydzieło gotowe!
Domek Filmowy, ul. Jazdów 8/1
14.00–15.30 Restart Spółdzielczości
Panel dyskusyjny na temat budowania społecznej odporności.
Ogród „Motyka i Słońce”, ul. Jazdów 3/9
14.00–14.45 Warsztaty „Miejskie kurki”
W kurniku na Jazdowie mieszkają trzy kury. Każdego dnia (no, niemal każdego) znoszą jaja i zajmują się swoimi ważnymi kurzymi sprawami. Warto poznać je bliżej.
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
14.00–15.30 Małe A – warsztaty architektoniczne dla dzieci
Warsztaty dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem jest uwrażliwienie dzieci na otaczający je świat.
Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6
14.30–15.30 Cup tasting – warsztaty kawowe
Wspólne spotkanie przy kawie. Cup Tasting, czyli ocena rodzaju oraz jakości zarówno zapachu, jak i smaku naparu z palonych ziaren kawowca, to doskonała okazja do zabawy, poszukiwania i rozwijania możliwości swojej sensoryki oraz poszerzania świadomości. Cupping kawy to piękny rytuał wymagający zaangażowania i pełnego skupienia, a odkrywanie smaków jest po części odkrywaniem siebie. Zaprasza Marta Hiacynta Michalska.
Domek Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
Fińskie ślady w Warszawie – gra miejska
14.00–15.00 – zapisy
15.00 – start gry
17.30 – powrót na miejsce startu
18.00 – rozdanie nagród
Uczestnicy gry, podzieleni na kilkuosobowe grupy, dostaną mapkę Jazdowa i ruszą na poszukiwania śladów, które ‒ krok po kroku ‒ doprowadzą ich do skarbu. Po drodze będą rozwiązywali zagadki i wykonywali zabawne zadania. Te ślady to: domki fińskie, Muminki, gra Mölkky oraz inne.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
Rozgrywki w grę Mölkky o drugi puchar „Przekroju” i Towarzystwa Polska–Finlandia
14.00–16.00 – rozgrywki towarzyskie
16.00–19.00 – rozgrywki pucharowe
Mölkky to fińska gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i oczywiście szczęścia.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.00–20.00 Finlandia malowana światłem
Wernisaż wystawy fotograficznej, czyli wspomnienia miłośników Finlandii uwiecznione na zdjęciach.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.30–18.00 Mała LABA
Warsztaty plastyczne, podczas których będzie można nauczyć się, jak zrobić masę solną, wykorzystać materiały z recyklingu do prac plastycznych, a także oddać się zabawie z pełną kolorów chustą do animacji Klanza.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
14.30–18.00 Gry planszowe
Grajmy razem – w gry znane i mniej znane. Wybór będzie naprawdę ogromny, a zabawa przednia!
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
15.00–17.00 Improwizacja Deklinowana. Warsztaty impro z Grzegorzem Uzdańskim (grupa dla dorosłych)
Warsztaty z podstaw i zasad świata improwizacji – przydatnych w działaniach artystycznych oraz życiu codziennym. Wydarzenie przeznaczone dla osób, które chcą przełamać wstyd, działać z innymi ludźmi, zaznajomić się z technikami interpretacji i reakcji na bodźce.
Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18
15.00–15.45 Warsztaty pszczelarskie (grupa dla dorosłych)
Podczas tego spotkania dorośli będą mogli zapoznać się z pszczołami i próbować się z nimi zaprzyjaźnić. Uwaga: prosimy o założenie długich spodni, skarpetek i krytych butów!
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
15.30–16.30 – warsztaty automasażu refleksologicznego dłoni
Refleksologia dłoni to terapia holistyczna oddziałująca na całe ciało poprzez stymulowanie refleksów na dłoniach. Bazuje na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, wedle której zdrowie to stan niezakłóconego przepływu energii w ciele. Obowiązują zapisy poprzez formularz.
16.00–16.45 Warsztaty pszczelarskie (grupa rodzinna)
Spotkanie poświęcone temu, jak zaprzyjaźnić się z pszczołami i je zrozumieć. W grupie rodzinnej mogą uczestniczyć dzieci od lat 7. Uwaga: prosimy o założenie długich spodni, skarpetek i krytych butów!
Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12
16.00–18.00 Warsztaty kreatywnego pisania z Loesje
Doskonała okazja, aby rozwinąć umiejętność pisania krótkich tekstów i twórczo spędzić czas.
Domek Partnerstwa Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5
16.00–18.00 Error Bistro
Performans gotowania z ocalonych przed wyrzuceniem produktów. Bistro podkreśla performatywną i wspólnotową siłę procesu przygotowywania jedzenia i dzielenia się nim. Umycie po sobie miseczki mile widziane.
Ogród „Motyka i Słońce”, Jazdów 3/9
16.00–22.00 Wacław Warchoł: „Occult 2.0” – wystawa i performans
Wystawa prac Wacława Warchoła obejmująca lata 2019–2022, połączona z zaproszeniem widzów do świata osobistych doświadczeń z zakresu okultyzmu, mistycyzmu i ezoteryki.
Zaczarowany Ogród, ul. Jazdów 3/17
17.00–18.00 – ćwiczenia TRE
TRE® (Tension Releasing Exercises) to opracowana przez dr David’a Berceli’ego metoda polegająca na uruchomieniu w ciele, za pomocą sekwencji ćwiczeń, wibracji neurogenicznych. To bezpieczny i łatwy sposób na rozładowanie napięcia i stresu nagromadzonego w organizmie. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz.
Fundacja Bullerbyn, Organizacja: Niedziela dla Helpera, Jazdów 5a/1
17.00–18.30 Warsztaty z żartów rysunkowych
Warsztaty Michała Rzecznika to ciąg szybkich ćwiczeń fizycznych, improwizacyjnych, rysunkowych i relaksacyjnych, których celem jest wyjście z utartych szlaków myślowych i próba stworzenia rysunków w oparciu o przypadek i podświadomość.
Otwarta Pracownia Jazdów, ul. Jazdów 3/6
17.00–22.00 Ambientorium, vol. #4
Audiowizualne wydarzenie, podczas którego artyści będą eksplorować różne oblicza szeroko rozumianej muzyki ambient. Artystyczno-piknikowa atmosfera – pełna nie tylko dźwiękowych, ale także wizualnych doznań – gwarantowana! Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18
18.00–22.00 Wacław Warchoł: „Ta Sama Woda” – wystawa multimedialna, wystawa i performance
Wydarzenie dla miłośników sztuki (choć nie tylko!).
Solatorium, ul. Jazdów 3/9
19.00–21.00 „Body” – spektakl
Występ teatru tańca Poruszenie ze spektaklem „Body” w reżyserii Mileny Maciejewskiej.
Skwer Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
19.30–21.30 Pokaz filmu „Annette”
Pokaz specjalny filmu „Annette” z Marion Cotillard i Adamem Driverem w rolach głównych. Domek Filmowy, ul. Jazdów 8/1
20.30–21.30 Oddzielić wczoraj od dziś, nie być od być
Kolaż muzycznych obrazów i ambientowych brzmień powstających tu i teraz – z wybranymi tekstami poetów (a głównie poetek) żydowskich. Te połączone ze sobą materie tworzą nostalgiczną, osobistą i głęboką podróż przez wszystkie odcienie ludzkich emocji.
Towarzystwo Polska–Finlandia, ul. Jazdów 10/8
Zajrzyj do nas!
Zapraszamy do kiosku Fundacji PRZEKRÓJ – możecie tutaj odpocząć na leżakach, poczytać nasz kwartalnik albo kupić go do domu. Do tego znajdziecie tu plakaty z okładkami „Przekroju”, a także koszulki i kubki z Filutkiem.
Otwarte przez całą LABĘ!
Spróbuj VEGE!
O roślinne, bezcukrowe, bezglutenowe i lekkie wiktuały zadba warszawski catering Vege Produkcja.
Stoisko czynne przez pełne oba dni LABY!
Skwer Dialogu Społecznego, naprzeciwko domku 8/1
Mobilny bar kawowy!
Na kawę i inne napoje zaprasza Tornado Café. W ofercie: Cold brew, Jałowiec z kawą, oranżada, herbatka na zimno, woda, a także kubki i słomki eko.
Bar kursuje w oba dni LABY od 10.00 do 20.00.

Data publikacji: