Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Wystawa „Pora na dobranoc...” w Muzeum Miedzi w Legnicy zabierze dorosłych w przeszłość, do ...
2018-04-29 07:00:00
Dobranocka z Peerelu

Jacka i Agatkę znacie z opowieści rodziców czy z czarno-białego telewizora? Który miś był fajniejszy: Uszatek czy Colargol? Chcieliście mieć takiego psa jak Reksio, a może raczej takich kumpli, jak Bolek i Lolek? Wystawa Pora na dobranoc... w Muzeum Miedzi w Legnicy zabierze dorosłych w przeszłość, do dzieciństwa i rytualnego oglądania Wieczorynki, a dzieciakom pokaże, co robili ich rodzice o godzinie 19.00.

A jest co oglądać, ponieważ pokazano ponad 200 eksponatów – obiektów stworzonych na potrzeby Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które na stałe znajdują się dziś w zbiorach Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Na wystawie można zobaczyć nie tylko folie animacyjne, scenopisy, kukiełki i plakaty, czyli zajrzeć za kulisy powstawania filmów animowanych dla dzieci, ale również obejrzeć dawne dobranocki. Ta sentymentalna podróż w czasie będzie tym bardziej realistyczna, że sale wystawowe zostały zaaranżowane tak, by imitować wystrój peerelowskich wnętrz polskich domów, w których oglądano te produkcje. Wprawdzie tego kontekstu dzieci nie wychwycą, ale meble, telewizory z epoki i kultowe animacje mogą cofnąć w czasie ich rodziców...

 

Pora na dobranoc...
24.03–30.06.2018
Muzeum Miedzi w Legnicy
ul. Partyzantów 3

Data publikacji:

Łukasz Chmielewski

Dziennikarz i scenarzysta, redaktor naczelny AlejaKomiksu.com, współautor książki biograficznej Rafał Jackiewicz. Życie na ostrzu noża (SQN 2017). Ojciec Loni i Henia